Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Krzysztof Gliszczyński
(ur. 1962)
Urodził się w Miastku. Studiował na gdańskiej PWSSP, którą ukończył w1987, w pracowni K. Ostrowskiego. Artysta uprawia enkaustykę, specyficzna antyczną technikę malarską, w której wymieszane z woskiem pszczelim (spoiwo) barwniki nakładano na gorąco na podłoże za pomocą ogrzewanych szpachli lub pędzli. Farby enkaustyczne cechuje odporność na wilgoć, trwałość barw, ulegają jednak zniszczeniu pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Technika stosowana w starożytnym Egipcie (portrety z El Fajum), Grecji, Rzymie, zarzucona w średniowieczu. Próbowano ją wskrzesić w renesansie i w XIX, obecnie uchodzi za zapomniana. Rysunki K. Gliszczynskiego przypominają często skalne malowidła, bądź hieroglify.

Wypowiedzi i recenzje
O polu swoich zainteresowań i swojej pracy Krzysztof Gliszczyński tak mówi "... Często zaczynam obraz od intensywnych cynobrów, czerwieni kadmowych, by następnie przykryć ich blask warstwą innego koloru: czerni sadzy lub szarością popiołu. Taka czynność jest dla mnie równoznaczna z ukryciem prawdy o przeszłości i świetności tej barwy. Uświadamia nam dystans, jaki tworzy czas, dzieląc nas od prawdy. Jednocześnie przypomina nam, jak istotnym problemem jest przetrwanie dzieła. W tym przypadku obraz, malarstwo, wypada niekorzystnie. Oprócz dwóch małych obrazów znajdujących się w sejfie Muzeum Narodowego w Atenach, z wielkiego dorobku malarstwa Starożytnej Grecji nie pozostało nic".
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl