Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Robert Motelski
ur. 1977 r. (Warszawa)

W 1997 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w , a 2002 z wyróżnieniem ukończył Wydział Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, pod kierunkiem profesor Barbary Szubińskiej. Wcześniej studiował w pracowniach profesorów Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego i Ewy Pełki.
Brał udział w prawie stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2004 roku otrzymał stypendium Funduszu promocji Twórczości
z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2008 roku otrzymał stypendium ,,Młoda Polska” z Narodowego Centrum Kultury. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach miedzy innymi w Anglii, Austrii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji i USA. Jego zainteresowania artystyczne skupiają się na studiowaniu pejzażu i na nowatorskim sposobie jego prezentacji.


Wypowiedzi i recenzje

Z dużą satysfakcją śledzę rozwój malarstwa Roberta Motelskiego od początku studiów pod moim kierunkiem. Jego konsekwentna droga twórcza, niepoddająca się kolejnym, krótkotrwałym modom została już zauważona i doceniona. Świadczą o tym liczne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz towarzyszące im teksty krytyczne. Obrazy Motelskiego dowodzą głębokiego szacunku dla malarskiej tradycji przy jednoczesnej wierze w zdolność niespiesznego kreowania własnych wartości artystycznych.

Idea malarstwa wywodzącego się z kontemplacji natury, transformacji indywidualnej i intuicyjnej, prowadzi do tworzenia uniwersalnej struktury i opowiada o świecie w opozycji do massmedialnej rzeczywistości. Jestem przekonana o wysokiej wartości dotychczasowego dorobku malarskiego Roberta Motelskiego.
Prof. Ewa Pełka


Robert Motelski to artysta bardzo młody, który niezwykle intensywnie poszukuje własnej drogi artystycznej. Ostatnie liczne wystawy, gdzie prezentował swoje prace ukazują artystę nie tylko utalentowanego, ale również pracowitego, co owocuje kolejnymi cyklami prac. Jego obrazy to fragmenty rzeczywistości przetworzone przez artystę w niemal abstrakcyjne kompozycje, gdzie światło i wyselekcjonowany kolor nadają im subtelny geometryczny rytm i wprowadzają nastrój skupienia i kontemplacji.
Grażyna Ruszczyc, Galeria Test


Obrazy Roberta Motelskiego to szczególne wizje przyrody, wizje przestrzeni, która nas otacza. Opowiadają o istnieniu, przeznaczeniu, przemijaniu. Zależą od pory roku, pory dnia, temperatury powietrza, natężenia światła. Rejestrują wszystko to, co wyjątkowe, niepowtarzalne. Ich realność tworzą fragmenty nieba, pnie i konary drzew, zarośla krzewów, łodygi i kępy traw, szuwary trzcin, kobierce kwiatów, migotliwe powierzchnie jezior i stawów. Młody artysta buduje ją z podstawowych elementów malarskiego warsztatu: koloru i światła.
Zwłaszcza światło spełnia ważną i istotną rolę w konstruowaniu nastroju jego syntetycznych, rytmizowanych pejzaży. To ono sugeruje przestrzeń powietrze, ruch; tworzy odczucia zmienności i migotliwości.
Robert Motelski redukując elementy pejzażu do znaku, wyrazistego symbolu trafnie oddaje istotę złożonej i delikatnej tkanki natury, jej esencję. Ukazuje nam wartości i poetykę świata, którego na co dzień zazwyczaj nie zauważamy, choć nieustannie doświadczamy. Przekonuje, ze oprócz konfliktów, napięć i przemocy istnieje świat piękny i niezmienny w swym odwiecznym rytmie narodzin i śmierci - świat przyrody, urzekający pełnią spokoju i równowagi, harmonią i ładem. Odwołując się do tradycji polskiego malarstwa koloru i światła artysta stworzył bardzo udaną, impresjonistyczną i emocjonalną interpretację miejsc, w których człowiek znaleźć jeszcze może ukojenie, relaks, również - piękno.

Jerzy Brukwicki, Galeria Krytyków Pokaz

Historia wystaw

Wystawy indywidualne:
2018 - Galeria Sandhofer, Salzburg, Austria

2016 - Galeria Sztuki BWA, Legnica, Polska

2015 - Galeria -1 Centrum Olimpijskie, Warszawa

2014 - Galeria Olympia, Kraków

2014 - Galeria Milano, Warszawa

2012 - Galeria Opus, Łódź

2012 - Galeria Wegert and Sadocco, Winkel, Holandia

2010 - Galeria Sandhofer, Innsbruck, Austria

2010 - Galeria Sandhofer, Centrum Kongresowe, Alpbach, Austria

2010 - Galeria Ślad, Ełk 2010 - Galeria TEST, Warszawa

2004 - Galeria ZPAP, Gdansk
2002 - Galeria Brama, Warszawa

Wystawy zbiorowe:
2013 - Drogi Twórcze, BWA, Legnica
2012 - The Garden of Life, The Life Gallery,  Amsterdam, Holandia
2012 - Telefooncentrale, Galeria Wegert and Sadocco, Alkmaar, Holandia
2012 - XXIV Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego "Obrazowanie", Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
2012 - Jeden Dzień Nad Morzem,Galeria Sandhofer, Innsbruck, Austria
2012 - SportArtBox, Galeria Milano, Warszawa
2011 - AAF, Vernissage, Londyn, Anglia
2011 - Mixed Emotions’, Galeria Olympia, Kraków
2010 - AAF, Vernissage, Nowy Jork, USA
2010 - Art Innsbruck ,Galeria Sandhofer, Innsbruck, Austria
2009 - 30 x 30, Galeria Milano, Warszawa
2009 - 20 Lat Później, Galeria Olympia, Amsterdam, Holandia
2009 - Biennale B. Leśmiana, Muzeum, Zamość
2009 - Outside, Latająca Galeria, Warszawa
2009 - Artyści Galerii Sandhofer, Palais Hauser, Innsbruck, Austria
2009 - 20/21 International Art Fair, Vernissage, Royal College of Art, Londyn, Anglia
2008 - AAF, Vernissage, Amsterdam, Holandia
2006 - Focus, Design Centre, Vernissage, Londyn, Anglia
2006 - Drogi Twórcze, Art Fabryk Galerie, Wuppertal, Niemcy
2004 - Young Polish Art Into Europe, Vernissage, Londyn, Anglia
2004 - Daniel Martinez Galerie, Monachium, Niemcy
2004 - Dialogi, BWA, Płock
2003 - Promocje 2002, BWA, Legnica
2003 - II Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Muzeum ASP, Wrocław
2002 - Art & Business, Obraz roku 2001, Pałac Królikarnia, Warszawa

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl