Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Ryszard Ziemak
(ur. 1935)
Od wczesnej młodości związany z górami, które wyzwoliły drugą jego pasję - fotografię. W roku 1966 ma swoją pierwszą tatrzańską wystawę indywidualną w Warszawskim Towarzystwie Fotograficznym. Od tego czasu systematycznie publikuje fotografie w krajowych i zagranicznych czasopismach alpinistycznych, jak również w wielu wydawnictwach książkowych i albumowych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979 r. Aktywnie uczestniczy w działalności wystawienniczej Związku, biorąc udział w licznych wystawach w kraju i za granicą.
Głównym jednak przedmiotem zainteresowania Ryszarda Ziemaka są prezentacje autorskie. W roku 1981 wystawa indywidualna "Fotografia" w Galerii ZPAF w Warszawie, a następnie w galeriach ZPAF w Toruniu, Kielcach i Szczecinie. W następnych latach powstają kolejne wystawy:
- 1982 - "The Death cemeteries" (dot. opuszczonych cmentarzy żydowskich w Polsce) - The Photographers'Gallery - Londyn,
- 1985 - "Landscpes" - Thackery & Robertson Gallery - San Francisco, Boushari Gallery - Kuweit, Paule Pia Foto Galerij - Antwerpia.
Ponadto fotografie Ryszarda Ziemaka zakupione zostały przez Ghetto Fighters House Documentation Centre and Museum of the Holocaust and Resistance w Izraelu. Działalność wystawiennicza owocuje licznymi propozycjami wydawniczymi, nawiązuje również współpracę z wydawnictwami zagranicznymi, które publikują jego fotografie w swoich albumach.
W roku 1987 ukazuje się w Wydawnictwie "Sport i Turystyka" pierwszy album autorski Ryszarda Ziemaka "Impresje Tatrzańskie" - album promuje wystawa pod tym samym tytułem w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, w styczniu 1987 roku, prezentowana również w galeriach ZPAF w Kielcach i Bielsku-Białej.
W roku 1990 Ryszard Ziemak wraz z żoną przeprowadzają się na stałe z Warszawy do Zakopanego, gdzie zakładają działające do dziś Wydawnictwo "LIMBA" bazujące na tatrzańskich fotografiach autora. W tym samym roku bierze udział w Światowym Festiwalu Sztuki poświęconej górom w D'Antibes-Juan les Pins we Francji, gdzie otrzymuje prestiżową I nagrodę w dziedzinie fotografii barwnej.
Lata 90. to okres intensywnej pracy wydawniczej. Powstają kolejne albumy autorskie:
- 1991 - "Morskie Oko", "Tatrzańskie Stawy", "Tatry Góry Najpiękniejsze" - album ten w latach 1991-2000 miał 4 wydania, co jest ewenementem na współczesnym rynku wydawniczym w Polsce,
- 1992 - album "Tatry bez hranic", we współautorstwie z Milanem Legutky'm - wydany na Słowacji,
- 1999 - album "TATRY" (dwa wydania) ze wstępem ks. Józefa Tischnera,
- 2001 - ukazuje się monograficzny album "Wśród Wierchów i Turni" poświęcony krajobrazowi i przyrodzie Tatrzańskiego Parku Narodowego (we współpracy z Filipem Ziębą).
Albumy Ryszarda Ziemaka były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, jego fotografie znajdują się również w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Artysta prowadzi w Zakopanem autorską Galerię Fotografii Tatrzańskiej.

Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl