Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Ventzislav Piriankov
(ur. w 1971r. w Choumen w Bułgarii)
Od najmłodszych lat uczył się u znanego bułgarskiego malarza Anastasa Konstantinova. Studiował przez rok na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, po czym wyjechał do Polski aby kontynuować studia na poznańskiej ASP. Ukończył studia w 1995r dyplomem z malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia.
Piriankov już jako bardzo młody człowiek osiągnął dojrzałość artystyczną i jeszcze w liceum zaczęto wystawiać jego obrazy w galeriach w Plovdiv, mieście artystów z którego pochodził, w którym się uczył.
W Polsce jego twórczość, przepojona duchem kultury południa, została wzbogacona o elementy ascetyzmu, wyciszenia, stabilności i porządku. Kontynuując swą działalność artystyczną Ventzislav Piriankov spotkał się z uznaniem wielu sławnych osobistości, m.in. znakomitego dyrygenta Jerzego Maksymiuka, który przyrównał jego malarstwo do duchowych uniesień twórczości Chagalla (J. Maksymiuk przemawiał na wernisażu w galerii Adi-Art w Łodzi). Malarstwo V. Piriankova zachwyciło Panią Jolantę Kwaśniewską, która określiła jego twórczość jako hymn na chwałę miłości, piękna i światła. Gratulowali mu osiągnięć prezydent Niemiec Johannes Rau i minister kultury Julian Nida-Ruemelin.
Malarstwo Piriankova to zaskakujące połączenie dwóch obszarów: erotyki i sacrum. Jeden nurt są to obrazy sięgające głęboko do podłoża ikonowego, w połączeniu z surowością monochromatycznej kolorystyki. Emanuje z nich stabilność i spokój, umysł widza prześwietla jedynie zarysy konturów postaci, nie jest rozpraszany żadnymi detalami. Drugi kierunek to ucieleśnienie sfery związanej z erotyką. Powstają obrazy pełne namiętności zarówno w formie, jak i kolorze. Jednak nawet obrazy pojawiającej się pary małżeńskiej, czy pary kochanków mają w sobie coś z zastygłości, statyczności, zatrzymania się w chwili, która na obrazie zmienia się w wieczne trwanie. Zamiłowanie Ventziego do ikon ujawnia się także poprzez ciepłą, często złocisto-czerwoną kolorystykę obrazów. Znakomity warsztat widoczny jest zarówno w formie jak i estetyce obrazów.

Historia wystaw
Ventzi jest autorem ponad 30-stu wystaw indywidualnych, m. In.:
1990 - galeria Otetz Paisij, Plovdiv; 1991 - Balabanova Kashta, Polvdiv; 1996 - Muzeum Narodowe w Gdańsku, Pałac Opatów w Oliwie; 1998 - Galeria Profil, Centrum Kultury "Zamek", Poznań; 1999 - Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląg; BWA Wałbrzych - Zamek Książ; 2002 - BWA Częstochowa; Galeria Piano Nobile, Kraków; European Patent Office, Monachium; 2003 - Łazienki Królewskie, Stara Kordegarda, Warszawa; 2004 - Galerie "Simon Arts + Crafts", Wiedeń; Bulgarisches Kulturinstitut, Berlin; Otwarcie galerii autorskiej "Ventzi", Poznań.
Wybrane wystawy zbiorowe
1996 - Targowe Prezentacje Sztuki, MTP'96; 1997 - III Biennale Małych Form Malarskich, Toruń; I Poznański Festiwal Sztuki "Trwanie Obrazu", Centrum Kultury "Zamek", Poznań; 2000 - medal na IX Biennale Sztuki Sakralnej, BWA Gorzów; wyróżnienie na Biennale Miniatur, Salle Augustin-Chenier, Quebec, Kanada; Biennale Pasteli, Nowy Sącz; 2002 - wyróżnienie na Biennale Pasteli, Nowy Sącz; 2004 - Biennale Miniatur, Salle Augustin-Chenier, Quebec, Kanada
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl