Vytautas Pletkus urodził się 1-go lutego 1955 roku w Wilnie. Fotografuje od 1978 roku. Po raz pierwszy jego prace wystawiane były w latach 80-tych, na wystawie zatytułowanej „Obiektyw studentów – 80". W 2002 roku, po prawie dwudziestu latach ciszy w tworzeniu, V. Pletkus powrócił do fotografowania. W latach 80-tych artysta ukończył wileński Instytut Inżynierii Konstruktywnej.
W 2003 roku V. Pletkus dołączył do Związku Artystów Fotografików Litewskich
Artysta zaaranżował sześć własnych wystaw oraz uczestniczył w szesnastu grupowych wystawach na Litwie i za granicą.
Zdjęcia kowieńskich mostów zrobione przez Vytautas Pletkusa przedstawiają różne przeplecione ze sobą fotograficzne tradycje. Z jednej strony, jego prace mogłyby być scharakteryzowane jako prezentujące racjonalne kompozycje regularnej architektury mostów, która przypomina o analitycznych poszukiwaniach nowoczesnej sztuki oraz przestrzennych, trójwymiarowych obiektów na płaszczyźnie właściwej dla obrazów czy fotografii. Z drugiej strony, srogi styl autora sprawia, że mgła wynurza się jak z dziewiętnastowiecznej malarskiej fotografii. Jego fotografie chłoną kolorystykę tła lub pochłaniają promienie słoneczne.
To właśnie kolor jest jednym z głównych charakterystycznych elementów fotografii V. Pletkusa. Wybrawszy świadomie kolory do swoich prac, kontynuuje on eksperyment dokładnie, jak gdyby poszukiwał dowodu na to, że pasują one doskonale nie tylko do wyrażenia sentymentalności pejzażu, ale także do utartego turystycznego spojrzenia na miasto. Chociaż pastelowe tony kolorów dominują w pracach, wystawa zawiera także kilka udanych obrazów z czystymi intensywnymi kolorami. Te drugie służą nie tylko jako dekoracyjny suplement do prezentowanych prac, ale są one logiczną częścią organicznej kompozycji.
Kowieńskie mosty w pracach V. Pletkusa przybliżają nam piękno form abstrakcyjnych, ale nadal pozostają w mgle rzeczywistości, która pozwala nam na krótkie spojrzenie na jej inną tajemniczą stronę. /Tomas Pabedinskas/
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl