Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MARCZYŃSKI Adam | Dekompozycja zstępująca 14, 1973 r.

Adam MARCZYŃSKI (1908 - 1985)

Dekompozycja zstępująca 14, 1973 r.

relief, technika własna, akryl/sklejka, 25 x 25 cm (wymiary każdego z 15 elementów)
na odwrociu modułów opisy autorskie, sygnatura `ADAM MARCZYŃSKI` oraz instrukcja sposobu prezentacji pracy
WYSTAWIANY:
- "Adam Marczyński 1908-1985", wystawa monograficzna, BWA, Kraków 1985, poz. 61
- Targi Sztuki Współczesnej Contart 77, BWA, Olsztyn, 28 maja - 5 czerwca 1977
- "Marczyński", wystawa indywidualna, Galeria Pawilon PP, Desa, Kraków 1974, poz. 9
LITERATURA:
- Adam Marczyński 1908-1985, katalog wystawy monograficznej, Galeria Stara, BWA Lublin 2002, s. 17
- Adam Marczyński 1908-1985, katalog wystawy monograficznej, BWA, Kraków 1985, poz. I/61 w spisie prac, il. XI, praca dwukrotnie wzmiankowana w kalendarium - rok 1974 i 1977

Adam Marczyński do polskiej historii sztuki przeszedł jako twórca, który jako pierwszy zastosował uchylne, ruchome kasetony w obrębie obrazu. W ten sposób artysta wprowadził widza-współrealizatora w proces powstawania dzieła sztuki, stwarzając oglądającemu możliwość ingerencji w strukturę dzieła. U progu lat 70. Marczyński wykonał szereg zbliżonych, rytmicznych kompozycji z niewielkimi kasetonami, które można było zamykać bądź otwierać za pomocą uchylnych klapek, mocowanych na pionowych lub poziomych osiach owych regularnych prostopadłościanów. Tego rodzaju asamblaże stały się odtąd główną domeną jego działalności (cykle "Dekompozycje", "Układy otwarte"). Stosował jedynie zmienne kształty kasetonów (miewały przekrój kwadratu albo prostokąta), różne systemy zamocowania zarówno samych kasetonów, jak i drzwiczek, rozmaite barwy.

"Dekompozycja..." stanowi nietuzinkowy przykład zastosowania tej formuły, jest bowiem złożoną z ruchomych modułów realizacją przestrzenną. Wszystkie elementy pokrył artysta niebieską farbą w różnych odcieniach, jedynie do czterech z nich dodając ruchome elementy. Klapki zostały pomalowane farbą odblaskową odbijającą barwy, którymi pokryte zostały wnętrza kasetonów. Intensywność odbijanego koloru zależna jest od kąta nachylenia klapki. W różnych konfiguracjach ujawnione zostają kolejne walory kontrastowe barw-refleksów z granatowym tłem. Dodatkowym elementem jest włączenie przestrzeni w obręb dzieła poprzez moduły "puste". Ruch w kompozycji obecny jest nie tylko w uchylnych klapkach. Całe dzieło dynamicznie "zstępuje", w swoim wertykalizmie przypominając kroczącą postać. Wszystko to przybliża prezentowaną pracę do modnego od lat 50. XX w. międzynarodowego ruchu sztuki kinetycznej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MARCZYŃSKI Adam

Urodził się w 1908r., zmarł nagle w 1985r. Ukończył studia malarskie na krakowskiej ASP w 1936 r., a następnie w 1945 podjął pracę pedagogiczną, którą kontynuował do 1979 w krakowskiej ASP.
Przed wojną należał do Grupy Krakowskiej i brał udział w jej reaktywowaniu w 1957 r. Był przedstawicielem krakowskiej awangardy, znanym jest jako malarz, grafik i rysownik.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl