olej/tektura, 46 x 38 cm na odwrocie odręczny napis: `JWielmożnemu Panu (...) | Stanisławowi Galeńskiemu | w dowód pamięci od | (...) | Mieczysława A. Wysockiego | Malowane w Lamery S. | Mer (?) w r. 1928`
Malarstwa uczył się początkowo we Lwowie u S. Batowskiego, pó¼niej w latach 1921 - 27 studiował w krakowskiej ASP w pracowniach I. Pieńkowskiego, F. S. Kowarskiego, X. Dunikowskiego. Naukę kontynuował u J. Pankiewicza w Paryżu oraz w latach 1927 - 29 w Conservatoire des Arts et Metiers. Po podróży artystycznej do Włoch, wrócił do Lwowa, gdzie w 1929 roku założył z J. Janischem i A. Krzywobłockim "Zrzeszenie Artes". Pracował w katedrze dekoracji wnętrz wydziału architektury na Politechnice. Zajmował się malarstwem ściennym i konserwacją polichromii. Tematem jego prac były przede wszystkim pejzaże, widoki miejskie i portrety.
WYSOCKI Adam Mieczysław
Mieczysław Adam Wysocki rozpoczął naukę malarstwa u Stanisława Kaczor-Batowskiego we Lwowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1921-22 u W.Jarockiego, I.Pieńkowskiego,K.Dunikowskiego, F. Kowarskiego). Edukacji artystycznej dopełnił w Paryżu (w 1924 i 1927-29), podobnie jak jego lwowscy koledzy Janisch i Sielski, m.in. uczęszczał do pracowni prowadzonej przez F.Légera, podczas drugiego - podjął studia u J.Pankiewicza, w prowadzonej przez niego filii Akademii krakowskiej oraz w Conservatoire des Arts et Métiers. W Paryżu Wysocki brał udział w wystawach w galerii Jeune Peinture oraz Salon des Indépendents. Krótko uczył się także w Rzymie (1929 u prof. Luciatto). Po powrocie do Lwowa w 1929 został asystentem przy katedrze dekoracji wnętrz na Politechnice lwowskiej. W tym samym roku, założył grupę "Artes" mającą za cel "upowszechnienie wiedzy o współczesnej sztuce przez wystawy, odczyty itp". Pierwsza wystawa tego zrzeszenia odbyła się w styczniu 1930, Wysocki miał na niej 40 prac, niektóre z nich zostały uznane za surrealistyczne, posługujące się "językiem pokrewnym temu jaki stosował de Chirico w okresie swego krótkiego zbliżenia z surrealizmem" (P. Łukaszewicz). Jednak Wysocki już w 1930 wystąpił z "artesu" z powodu niezgodności poglądów z resztą kolegów. W sierpniu tego roku zginął tragicznie w wypadku drogowym. W 1932 odbyła się w lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych jego wystawa pośmiertna.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia poaukcyjne.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym niesprzedanym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl