Wystawa: Adam Myjak - Rzeźba - rysunek, Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, marzec - maj 2017.
„Od 1983 roku pojawia się w twórczości artysty nowy motyw i jednocześnie całkowicie nowe i nowatorskie ujęcie rzeźbiarskie: postaci en pied, uproszczonej do granic znaku. Postacie te mają nadnaturalnie wydłużone nogi, a wyzbyte są ramion i niemal zawsze głowy. Choć brak im skrzydeł mają w sobie cos z nieważkości, czasem jakby zrywały się do lotu. Są kontynuacją w dużych formatach i już bez skrzydeł, niewielkich, uskrzydlonych figur, tworzonych przez artystę w latach 1981 - 1982 i innych małych dzieł figuralnych z końca lat siedemdziesiątych. Później zresztą, w połowie lat dziewięćdziesiątych rozpocznie twórca cykl, który sam nazwie Figury skrzydlate. Owe znaki-postacie, czy to z lat osiemdziesiątych czy późniejsze, nie mają nic wspólnego z pierwszymi, pełnymi figurami Myjaka z cyklu Człowiek z 1978 roku. Jak tamte kojarzyły się z barokiem i jeszcze związane były bezpośrednio z kształtami człowieczego pierwowzoru - tak te, nadto wysmukłe, wyabstrahowane i samoistne budzą asocjacje z gotykiem. Dwie wysmukłe formy, na których wspierają się te postacie, ruchem rozkroku raczej przypominają nogi ludzkie, niż ukształtowaniem, które bliższe jest odnóżom stawonogów czy cienkim i długim łodygom trzcin lub tataraków.” Lit.: Kowalska Bożena, Adam Myjak. Rzeźbiarz mijającego czasu, Warszawa 2005, s. 112-113.
MYJAK Adam
urodził się 3 stycznia 1947 roku w Starym Sączu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1965-1971), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W latach 1979-1982 przebywał na stypendium rządu niemieckiego im. Wilhelma Lehmbrucka w Duisburgu. Jest laureatem wielu krajowych konkursów rzeźbiarskich, m.in.: Ogólnopolskiej Wystawy Rzeźby Młodych w Krakowie (1971), na pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie (1983), jak i zagranicznych, m.in.: nagroda Hiszpańskiej Federacji Żeglarskiej za rzeźbę Żagiel na Międzynarodowym Biennale Sport w Sztukach Pięknych w Barcelonie (1979). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1971 i 1974 roku. Jest profesorem, a także rektorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (trzecia kadencja).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl