Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GORCZYŃSKI Adam (pseud. Jadam z Zatora) | PEJZAŻ ALPEJSKI Z KOŚCIÓŁKIEM

Adam (pseud. Jadam z Zatora) GORCZYŃSKI (1801 lub 1802 Tarnów - 1876 Brzeźnica, pow. Wadowice )

PEJZAŻ ALPEJSKI Z KOŚCIÓŁKIEM

Olej, płótno; 58 x 46,5 cm
Na krosnach napis: Malował Adam Gorczyński.
W lewym górnym rogu na krosnach: 5.

Pisarz, działacz społeczny, malarz. Podczas studiów na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego w latach 1817-21 wszedł do środowiska malarzy lwowskich. W roku 1821 wyjechał na dalsze studia admistracyjno-przemysłowe do Wiednia. Tam prawdopodobnie był uczniem pejzażysty F. Steinfelda. Po powrocie z Wiednia powrócił do swoich dóbr w powiecie wadowickim i zajął się gospodarką na roli. Brał czynny udział w życiu społecznym, m.in. był jednym z założycieli, zaś pó¼niej wielokrotnie członkiem, zarządu krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W roku 1850 został mianowany na konserwatora zabytków w okręgach wadowickim i bocheńskim. Publikował w prasie poezję, przekłady z czeskiego i niemieckiego, a także baśnie i legendy. Jest też autorem opowiadań, powieści i dramatów przeważanie tematyce historycznej. Artysta często je¼dził po Galicji oraz kraju, zbierając materiały do swych utworów literackich. Podczas tych podróży powstawały także szkice rysunkowe oraz malarskie, których tematem były pejzaże z motywami architektonicznymi. Czternaście spośród jego widoków zostało opublikowanych przez wydawnictwo A. Zawadzkiego Galicja w obrazach… (1837-38). Gorczyński był gorącym zwolennikiem rodzimego malarstwa pejzażowego. Starał się zwrócić uwagę artystów na piękno polskiego pejzażu. Sam odbywał wycieczki po kraju z młodymi malarzami, a także wspomagał ich finansowo. (na podstawie noty E. Szczawińskiej (w:) Słownik Artystów Polskich, t. II, Ossolineum, 1975).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GORCZYŃSKI Adam (pseud. Jadam z Zatora)
Pisarz, działacz społeczny, malarz. Podczas studiów na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego w latach 1817-21 wszedł do środowiska malarzy lwowskich. W roku 1821 wyjechał na dalsze studia administracyjno-przemysłowe do Wiednia. Tam prawdopodobnie był uczniem pejzażysty F. Steinfelda. Po powrocie z Wiednia powrócił do swoich dóbr w powiecie wadowickim i zajął się gospodarką na roli. Brał czynny udział w życiu społecznym, m.in. był jednym z założycieli, zaś później wielokrotnie członkiem, zarządu krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W roku 1850 został mianowany na konserwatora zabytków w okręgach wadowickim i bocheńskim. Publikował w prasie poezję, przekłady z czeskiego i niemieckiego, a także baśnie i legendy. Jest też autorem opowiadań, powieści i dramatów przeważnie o tematyce historycznej. Artysta często jeździł po Galicji oraz kraju, zbierając materiały do swych utworów literackich. Podczas tych podróży powstawały także szkice rysunkowe oraz malarskie, których tematem były pejzaże z motywami architektonicznymi.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl