GORCZYŃSKI Adam (pseud. Jadam z Zatora) | Widok na Tatry i Nowy Targ, lata 1837-1850

Adam (pseud. Jadam z Zatora) GORCZYŃSKI (1801 lub 1802 Tarnów - 1876 Brzeźnica, pow. Wadowice )

Widok na Tatry i Nowy Targ, lata 1837-1850

Olej/płótno; wym.: 74 x 112 cm; niesygn.; obraz po konserwacji.

Nieznany dotąd, pierwszy obraz olejny przedstawiający Nowy Targ na tle panoramy Tatr, który był pierwowzorem dla litografii K. Auera zamieszczonej w albumie "Galicja w obrazach" (Lwów 1837-39) bądź powstał nieco później w oparciu o tę grafikę. Widok ukazuje Nowy Targ od północy, z fragmentem Kotliny Nowotarskiej, Magury Spiskiej oraz rozległym masywem Tatr od Jatek i Bujaczego Wierchu na wschodzie, poprzez najwyższe szczyty Łomnicy i Lodowego Szczytu, aż po Szeroką Jaworzyńską na zachodzie. Jest to bodaj najrozleglejsza i największa panorama Tatr, namalowana przez polskiego malarza przed 1870 rokiem, przedstawiony fragment Tatr Bielskich jest jednym z pierwszych w polskim malarstwie sztalugowym. W przedstawieniu Nowego Targu dominuje sylwetka barokowego kościoła św. Katarzyny oraz dworu starościńskiego. Dwór ten, przebudowany po pożarze w 1784 r., a dziś już nieistniejący, posiada bardzo skromną ikonografię, jego widok na obrazie Gorczyńskiego jest jedynym całościowym oraz jedynym olejnym przedstawieniem tego zabytku (powtórzonym na litografii Auera). Obraz Gorczyńskiego należy do najciekawszych prac olejnych o tematyce tatrzańskiej i podhalańskiej z pionierskiego okresu sprzed 1870 roku, lecz znacznie przewyższa rozmiarami typowe, malowane wówczas pejzaże. Dzieło wypełnia wszelkie kryteria malarstwa krajobrazowego biedermeieru: malowniczość motywu, dekoracyjność oraz nastrojowość podkreśloną stonowaną kolorystyką. Obraz jest pracą o wybitnej wartości dla całej wczesnej ikonografii Podhala, a także pierwszym tak dużym, efektownym i dekoracyjnym widokiem Nowego Targu. Dołączono opis-ekspertyzę Grzegorza Niewiadomego.

GORCZYŃSKI Adam (pseud. Jadam z Zatora)
Pisarz, działacz społeczny, malarz. Podczas studiów na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego w latach 1817-21 wszedł do środowiska malarzy lwowskich. W roku 1821 wyjechał na dalsze studia administracyjno-przemysłowe do Wiednia. Tam prawdopodobnie był uczniem pejzażysty F. Steinfelda. Po powrocie z Wiednia powrócił do swoich dóbr w powiecie wadowickim i zajął się gospodarką na roli. Brał czynny udział w życiu społecznym, m.in. był jednym z założycieli, zaś później wielokrotnie członkiem, zarządu krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W roku 1850 został mianowany na konserwatora zabytków w okręgach wadowickim i bocheńskim. Publikował w prasie poezję, przekłady z czeskiego i niemieckiego, a także baśnie i legendy. Jest też autorem opowiadań, powieści i dramatów przeważnie o tematyce historycznej. Artysta często jeździł po Galicji oraz kraju, zbierając materiały do swych utworów literackich. Podczas tych podróży powstawały także szkice rysunkowe oraz malarskie, których tematem były pejzaże z motywami architektonicznymi.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: