GIERYMSKI Aleksander | Drzewo

Aleksander GIERYMSKI (1850-1901)

Drzewo

olej/płótno, 22 x 22 cm
sygnowany l.d.: 'Alex. Gierymski'

- w latach 50. XX wieku był własnością Marii Kozłowskiej w Krakowie
- Polski Dom Aukcyjny "Sztuka", Kraków
- "Wystawa obrazów malarzy polskich", Antykwariat Artystyczny Franciszka Studzińskiego, 3-15 czerwca, Kraków 1928, s. nlb., nr kat. 17
- 1928, Wystawa obrazów malarzy polskich, Antykwariat Artystyczny Franciszka Studzińskiego, Kraków

Wczesną jesienią pierwszego roku nauki w Monachium Aleksander Gierymski wybrał się wraz z bratem na studia plenerowe w okolice Salzburga. Być może właśnie z tego wyjazdu pochodzi prezentowany w naszym katalogu obraz. Niezależnie od tego, gdzie Gierymski stworzył studium drzewa - czy w okolicach Salzburga, czy Monachium - warto pamiętać o kontekście tej wczesnej twórczości. Punktem odniesienia był wówczas dla malarza jego starszy brat, który mimo młodego wieku (23 lata) osiągał już artystyczną dojrzałość (wczesne prace Aleksandra były niekiedy przypisywane Maksymilianowi). Mimo to, w tym małym płótnie oraz w tworzonych w tym samym mniej więcej czasie pracach zaczyna się to, za co jeszcze w latach 90. wyróżniał Aleksandra Gierymskiego krytyk Władysław Prokesch - świetność techniki i umiejętność wyzyskania efektów świetlnych (typowe skądinąd dla monachijskiego luminizmu). Obraz, będący bezpośrednim studium w plenerze, notuje wpływ światła na wygląd korony rozłożystego drzewa. Został namalowany przy użyciu wąskiej gamy kolorystycznej. pierwszoplanowym "bohaterem" jest tu zieleń i złociste brązy, które artysta bądź to rozjaśnia, bądź przyciemnia, różnicując równocześnie grubość malatury i ćwicząc niejako swoje techniczne możliwości.
W 1867 roku rozpoczął kilkumiesięczne studia artystyczne w warszawskiej Klasie Rysunkowej, najprawdopodobniej pod kierunkiem Rafała Hadziewicza. W 1868 roku dzięki uzyskanym funduszom wyjechał na dalsze studia do Monachium, gdzie był jednym z najważniejszych malarzy polskiej kolonii artystycznej w tym mieście. W latach 1868 - 69 uczył się u Georga Hiltenspergera, Alexandra Strähubera i Hermanna Anschütza. Był także uczniem Karla Piloty’ego (w 1870 lub 1871/72). Studia w akademii ukończył w 1872 roku, otrzymując nagrodę za obraz Scena sądu z ‘Kupca weneckiego’. W 1873 roku podróżował z bratem Maksymilianem po Tyrolu i Włoszech (odwiedzili Wenecję, Weronę, Trydent). W latach 1875 - 1879 mieszkał z przerwami w Rzymie. Do kraju powrócił w 1879 roku i zamieszkał w Warszawie. W 1884 roku wyjechał do Wiednia, później do Włoch (w 1885 - 87 mieszkał ponownie w Rzymie), Monachium (1888 - 90) i po raz pierwszy do Paryża (1890 - 93). Kolejne lata spędził w Paryżu i we Włoszech - w Weronie i Rzymie. Wystawiał głównie poza granicami kraju: w Wiedniu, Monachium, Berlinie i wielu innych miastach Europy. Malował sceny kostiumowe inspirowane malarstwem XVIII w., pejzaże miejskie - głównie nokturny i widoki architektury, sceny rodzajowe związane z miastem i jego krajobrazami (zwłaszcza w okresie warszawskim w jego twórczości dominuje tematyka związana z życiem w najuboższych nadwiślańskich dzielnicach i egzotyka getta żydowskiego), pejzaże z okolic Monachium i Tyrolu.

Podatki i opłaty:

GIERYMSKI Aleksander
Malarz - młodszy brat Maksymiliana Gierymskiego. Naukę rozpoczął u Rafała Hadziewicza w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a od 1868 roku studiował w Akademii monachijskiej u H. Anchütza i C. Pilloty'ego, uzyskując w roku 1872 - na zakończenie studiów - nagrodę za najlepszą kompozycję (Scena z "Kupca weneckiego"). W latach 1873-1879 przebywał w Rzymie, skąd w 1875 roku na krótko przyjechał do Warszawy, gdzie jego obrazy spotkały się z dużym uznaniem. Na dłużej zamieszkał w Warszawie w latach 1879-1889 malując obrazy rodzajowe (Święto trąbek, Pomarańczarka) i wykonując ilustracje dla czasopisma Wędrowiec. W latach następnych często zmieniał miejsca pobytu, na dłużej zatrzymując się w Monachium, Paryżu, Krakowie i w Rzymie. Aleksander Gierymski jest jednym z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku, samodzielnie kształtującym własną wizję malarską i na drodze usilnych poszukiwań dochodzącym od realizmu do rezultatów bliskich impresjonizmowi.