GIERYMSKI Aleksander | Rozmowa

Aleksander GIERYMSKI (1850-1901)

Rozmowa

olej/deska, 30,5 x 21,5 cm
sygnowany p.d.: `A. GIERYMSKI`
Odwrocie: naklejka depozytowa z Muzeum Narodowego w Warszawie z nr `p263/13`

Estymacja 150 000 - 200 000 zł

Obraz, który prezentujemy, będzie reprodukowany i opisany w katalogu monograficznej wystawy Aleksandra Gierymskiego w warszawskim Muzeum Narodowym, która odbędzie się w 2014 roku. Muzeum Narodowe jest także bardzo zainteresowane realnym uczestnictwem obrazu w wystawie. W związku z tym w imieniu Muzeum zwracamy się do Nabywcy z prośbą wypożyczenie obrazu na czas wystawy. W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się zbliżona praca Aleksandra Gierymskiego, przedstawiająca rozmowę dwóch stojących mężczyzn. Bardzo podobny format, podłoże malarskie oraz charakterystyczne elementy przedstawionego wnętrza czynią z tej pary obrazów niemal pendant.
W 1867 roku rozpoczął kilkumiesięczne studia artystyczne w warszawskiej Klasie Rysunkowej, najprawdopodobniej pod kierunkiem Rafała Hadziewicza. W 1868 roku dzięki uzyskanym funduszom wyjechał na dalsze studia do Monachium, gdzie był jednym z najważniejszych malarzy polskiej kolonii artystycznej w tym mieście. W latach 1868 - 69 uczył się u Georga Hiltenspergera, Alexandra Strähubera i Hermanna Anschütza. Był także uczniem Karla Piloty`ego (w 1870 lub 1871/72). Studia w akademii ukończył w 1872 roku, otrzymując nagrodę za obraz Scena sądu z `Kupca weneckiego`. W 1873 roku podróżował z bratem Maksymilianem po Tyrolu i Włoszech (odwiedzili Wenecję, Weronę, Trydent). W latach 1875 - 1879 mieszkał z przerwami w Rzymie. Do kraju powrócił w 1879 roku i zamieszkał w Warszawie. W 1884 roku wyjechał do Wiednia, później do Włoch (w 1885 - 87 mieszkał ponownie w Rzymie), Monachium (1888 - 90) i po raz pierwszy do Paryża (1890 - 93). Kolejne lata spędził w Paryżu i we Włoszech - w Weronie i Rzymie. Wystawiał głównie poza granicami kraju: w Wiedniu, Monachium, Berlinie i wielu innych miastach Europy. Malował sceny kostiumowe inspirowane malarstwem XVIII w., pejzaże miejskie - głównie nokturny i widoki architektury, sceny rodzajowe związane z miastem i jego krajobrazami (zwłaszcza w okresie warszawskim w jego twórczości dominuje tematyka związana z życiem w najuboższych nadwiślańskich dzielnicach i egzotyka getta żydowskiego), pejzaże z okolic Monachium i Tyrolu.

GIERYMSKI Aleksander
Malarz - młodszy brat Maksymiliana Gierymskiego. Naukę rozpoczął u Rafała Hadziewicza w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a od 1868 roku studiował w Akademii monachijskiej u H. Anchütza i C. Pilloty'ego, uzyskując w roku 1872 - na zakończenie studiów - nagrodę za najlepszą kompozycję (Scena z "Kupca weneckiego"). W latach 1873-1879 przebywał w Rzymie, skąd w 1875 roku na krótko przyjechał do Warszawy, gdzie jego obrazy spotkały się z dużym uznaniem. Na dłużej zamieszkał w Warszawie w latach 1879-1889 malując obrazy rodzajowe (Święto trąbek, Pomarańczarka) i wykonując ilustracje dla czasopisma Wędrowiec. W latach następnych często zmieniał miejsca pobytu, na dłużej zatrzymując się w Monachium, Paryżu, Krakowie i w Rzymie. Aleksander Gierymski jest jednym z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku, samodzielnie kształtującym własną wizję malarską i na drodze usilnych poszukiwań dochodzącym od realizmu do rezultatów bliskich impresjonizmowi.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail: