Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GIERYMSKI Aleksander | WIDOK PONT NEUF W PARYŻU 1893 r.

Aleksander GIERYMSKI (1850-1901)

WIDOK PONT NEUF W PARYŻU 1893 r.

Olej na desce
35 x 27 cm
Sygnowany p.d. - "A. GIERYMSKI 1893"

Wystawiany - Malarstwo polskie w zbiorach Ewy i Wojciecha Fibaków,Muzeum Narodowe, Warszawa 23 V - 9 VIII, 1992, MuzeumNarodowe, Poznań 22 VIII - 25 X 1992, Muzeum Narodowe,Kraków 1992.
- Polski Paryż, od Michałowskiego do Lebensteina. Malarstwopolskie z kolekcji Wojciecha Fibaka, Państwowa Galeria Sztuki,Sopot 8 VIII - 4 X 1998, Muzeum Historyczne, Wrocław 30 X -31 XII 1998.
Literatura - Aleksander Gierymski 1850-1901, kat. wyst., oprac. JuliuszStarzyński, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1938,tabl. 64, s. 24.
-Malarstwo polskie w zbiorach Ewy i Wojciecha Fibaków,kat.wyst., Warszawa 1992, s. 17 (reprodukcja).
- Polski Paryż, od Michałowskiego do Lebensteina. Malarstwopolskie z kolekcji Wojciecha Fibaka, kat. wyst., Sopot 1998, s. 31 (reprodukcja).

Malarz był wychowankiem warszawskiej Klasy Rysunkowej, gdzie kształcił się krótko pod kierunkiem R. Hadziewicza (1867 r.). Rok później rozpoczął kilkuletnie studia w Akademii Monachijskiej u A. Strähubera, G. Hiltenspergera, K. Piloty`ego, które ukończył z nagrodą za najlepszą kompozycję Kupiec Wenecki. Wiele podróżował; zwiedził główne miasta włoskie, na dłużej zatrzymał się w Tyrolu, Paryżu, Krakowie. W latach 1879-1888 przebywał w Warszawie. Namalował wówczas słynne obrazy z życia Warszawy uznane za sztandarowe przykłady realizmu i szeroko komentowane na łamach ówczesnej prasy: Żydówka z cytrynami, Powiśle, Święto Trąbek, Piaskarze. Polemika, w której brał udział sam B. Prus dotyczyła fotograficznej precyzji przedstawień oraz podejmowanej przez Gierymskiego szokującej dla mieszczan tematyki, świadczącej wyraźnie o zaangażowaniu artysty w sprawy społeczne i wrażliwości na nędzę. Kolejne lata spędził w Monachium i Paryżu, malując głównie nokturny miejskie. Liczne wyprawy do Włoch obfitowały także w przedstawienia interesujących miejsc. Gierymski ponadto współpracował z czasopismami jako ilustrator. Rysował dla "Kłosów", "Tygodnika Ilustrowanego", "Wędrowca" oraz pism niemieckich i austriackich.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GIERYMSKI Aleksander
Malarz - młodszy brat Maksymiliana Gierymskiego. Naukę rozpoczął u Rafała Hadziewicza w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a od 1868 roku studiował w Akademii monachijskiej u H. Anchütza i C. Pilloty'ego, uzyskując w roku 1872 - na zakończenie studiów - nagrodę za najlepszą kompozycję (Scena z "Kupca weneckiego"). W latach 1873-1879 przebywał w Rzymie, skąd w 1875 roku na krótko przyjechał do Warszawy, gdzie jego obrazy spotkały się z dużym uznaniem. Na dłużej zamieszkał w Warszawie w latach 1879-1889 malując obrazy rodzajowe (Święto trąbek, Pomarańczarka) i wykonując ilustracje dla czasopisma Wędrowiec. W latach następnych często zmieniał miejsca pobytu, na dłużej zatrzymując się w Monachium, Paryżu, Krakowie i w Rzymie. Aleksander Gierymski jest jednym z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku, samodzielnie kształtującym własną wizję malarską i na drodze usilnych poszukiwań dochodzącym od realizmu do rezultatów bliskich impresjonizmowi.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl