KOBZDEJ Aleksander | Drvid, 1962

Aleksander KOBZDEJ (1920-1972)

Drvid, 1962

olej, tektura; 28 x 38 cm;
sygnowany i datowany po prawej stronie u dołu: Kobzdej 1962 na odwrocie na tekturze napis białą farbą na niebieskim tle: DRVID 62.

Aleksander Kobzdej studiował malarstwo początkowo pod kierunkiem W. Lama, po wojnie studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem E. Eibischa. Początkowo malował pod wpływem postimpresjonizmu, pod koniec lat czterdziestych zwrócił się zwrócił się do tradycji malarstwa realistycznego. Przez pewien czas związał swoje ambicje artystyczne z socrealizmem. Zerwał z tą tendencją w 1955 roku. Od 1951 roku rozpoczął pracę dydaktyczną na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W końcu lat pięćdziesiątych odszedł od malarstwa przedstawieniowego i zaczął tworzyć w dominującym w sztuce w latach sześćdziesiątych informelu. Podchodził w sposób odkrywczy do struktury i faktury obrazu. Między innymi stworzył słynny cykl, począwszy od 1966 roku, Szczeliny, w którym rozwinął własne mistrzostwo. Idąc dalej tą myślą twórczą od 1969 roku tworzył obiekty malarskie zwane "Hors cadr" (bez ram), wchodzące w ten sposób bez ograniczeń w relacje z otaczającą dzieło przestrzenia. Tworzył też obiekty przestrzenne oraz obiekty malarsko-rzeźbiarskie. Uprawiał także scenografi ę, ilustrację książkową, projektował plakaty.

KOBZDEJ Aleksander
Urodził się w 1920 r w Olesku na Ukrainie, zmarł w 1972 r w Warszawie. Studiował malarstwo pod kierunkiem W. Lama, po wojnie studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem E. Eibischa. Początkowo uprawiał malarstwo w duchu postimpresjonistycznym, pod koniec lat 40-tych zwrócił się ku malarstwu realistycznemu. W okresie socrealizmu stał się artystą No. 1 oficjalnie zadekretowanej przez władze komunistyczne sztuki. Autor arcydzieła socrealizmu Podaj cegłę, / z dyptyku "Podaj cegłę i Ceglarki"/. Zerwał z socrealizmem w 1955 r. Od 1951 r praca pedagogiczna na warszawskiej ASP, z którą związany był do śmierci. Odszedł od malarstwa przedstawieniowego, tworzył w dominującym wówczas informelu. Zajmował się twórczo pracą nad strukturą i fakturą obrazu - stworzył cykl - tworzony od 1966 r - Szczeliny, w którym pokazał prawdziwe mistrzostwo, rozwinięciem tego cyklu stały się tworzone od 1969 r obiekty malarskie zwane "Hors cadre" (bez ram), wchodzące bez jakichkolwiek ograniczeń w relacje z otaczającą przestrzenią.Tworzył też obiekty przestrzenne, oraz obiekty malarsko-rzeźbiarskie. Zajmował się taże scenografią, plakatem i ilustracją książkową.