Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOTSIS Aleksander | BEZ DACHU, studium do obrazu, ok. 1870 r.

Aleksander KOTSIS (Ludwinów, k.Krakowa 1836 - Podgórze, k.Krakowa 1877)

BEZ DACHU, studium do obrazu, ok. 1870 r.

Olej, deseczka; 14 x 21 cm

[Ekspertyza Moniki Ochnio]

Prezentowany obraz jest szkicem do obrazu Bez dachu z r. 1870 znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedstawia on wysiedlenia przez wierzycieli rodziny chłopskiej, scenę dość często widzianą na ubogiej galicyjskiej wsi w czasach Kotsisa. Artysta był kolegą i rówieśnikiem Jana Matejki, którego historyczne malarstwo wywierało ogromny wpływ na współczesnych malarzy krakowskich. Kotsis jednak wyróżniał się w tym środowisku nie tylko tematyką swych prac, pejzażowo-rodzajową, ale i delikatną manierą malarską, różną od obowiązującej wówczas stylistyki akademickiej. Był jednym z pierwszych (obok Wojciecha Gersona i Alfreda Schouppé) autorów pejzaży tatrzańskich oraz scen z życia ubogich galicyjskich chłopów, malowanych z prawdziwym współczuciem. Obrazy jego zazwyczaj utrzymane w ciepłych barwach malowane są szkicowo, lekkimi pociągnięciami pędzla zacierającymi kontury przedmiotów, przez co sprawiają wrażenie lekko przymglonych. Specyficzny nastrój obrazów Kotsisa buduje także światło rozproszone i złotawe.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOTSIS Aleksander
Studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. K. Stattlera, W. Łuszczkiewicza i A. Płonczyńskiego oraz w Akademii wiedeńskiej. W poszukiwaniu tematów często wyjeżdżał na Podhale i w Tatry. Malował pejzaże i portrety, a przede wszystkim sceny rodzajowe z życia wsi. Obrazy Kotsisa znajdują się dziś przeważnie w zbiorach muzealnych.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl