Olej, płótno; wym.: 43 x 54,5 cm; nie sygn. Obraz uwzględniony (także reprodukowany) w podstawowej monografii artysty: J. Zanosiński, "Aleksander Kotsis", PIW, Kraków 1953, kat. 90, il. tablica nlb. Obraz po konserwacji.
Artysta przedstawił widok z Doliny Małej Łąki w Tatrach Zachodnich. "Widoczne na obrazie szałasy już nie istnieją. W głębi pośrodku widać północne urwiska Kopy Kondrackiej (2005 m n.p.m.) (w grupie Czerwonych Wierchów), opadające do dzikich dolinek Wyżnej i Niżnej Świstówki. Po lewej wybitny ostry szczyt to Siodłowa Turnia (1647 m n.p.m.), wyrastająca z pd. stoków Małego Giewontu. Po prawej wielkie ciemne urwiska dolnych partii Wielkiej Turni (1847 m n.p.m.)" (Mirosław Mąka - etnolog, alpinista, autor książek o tematyce górskiej). Zamiłowanie do pieszych wędrówek rozbudzili w artyście, od małego związanego z podkrakowską wsią, profesorowie Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie - Wł. Łuszczkiewicz (katedra malarstwa) i A. Płonczyński (katedra malarstwa pejzażowego). Jerzy Zanoziński notuje: "Wzbudzoną tymi wycieczkami żyłkę włóczęgowską zachował artysta do końca życia. Rokrocznie od wiosny do jesieni wędrował po kraju, często zapuszczając się aż w Tatry, poznając piękno i bogatą różnorodność krajobrazu polskiego". Przedstawianie rodzimych krajobrazów, zwłaszcza górskich szczytów, stało się dla malarzy doby romantyzmu drogą do bezpośredniego obcowania z monumentalną potęgą. Jednocześnie od połowy XIX wieku wzrasta wśród artystów i literatów zainteresowanie folklorem i przyrodą własnego regionu. Kotsis z upodobaniem przedstawiał zarówno górali (m.in. Para młodych górali, MN Warszawa, Góral przed szałasem, MN Kraków), jak i górski krajobraz (Tatry - widok na Giewont, 1870, MN w Warszawie, Giewont, 1870, MN Kraków, Widok na Babią Górę, wł. prywatna). BIBLIOGRAFIA Obraz uwzględniony (także reprodukowany) w podstawowej monografii artysty: J. Zanosiński, "Aleksander Kotsis", PIW, Kraków 1953, kat. 90, il. tablica nlb. Aleksander Kotsis (Ludwinów k. Krakowa 1836 - Podgórze 1877) - Od 1850 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. W 1860 wyjechał na studia do Wiednia. W 1862 r. powrócił do Krakowa. Podróżował po Francji i Niemczech oraz po Podhalu i Tatrach. W roku 1866 wyjechał do Warszawy, w 1867 do Paryża i Brukseli. W latach 1871-1875 przebywał w Monachium, gdzie został członkiem tamtejszego Kunstvere-inu. Malował pejzaże, wnętrza, portrety oraz sceny rodzajowe z życia wsi. Jego obrazy z reguły charakteryzował niewielki format. Prezentował malarstwo romantyczne i realistyczne jednocześnie.
KOTSIS Aleksander
Studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. K. Stattlera, W. Łuszczkiewicza i A. Płonczyńskiego oraz w Akademii wiedeńskiej. W poszukiwaniu tematów często wyjeżdżał na Podhale i w Tatry. Malował pejzaże i portrety, a przede wszystkim sceny rodzajowe z życia wsi. Obrazy Kotsisa znajdują się dziś przeważnie w zbiorach muzealnych.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl