Olej, płótno; 47,5 x 69,5 cm Sygnowany p. d.: AK (i ślad po dacie) Na odwrocie napis: A. Kotsis | 1869
Aleksander Kotsis - malarz; studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Korneliusza Stattlera, Władysława Łuszczkiewicza i Aleksandra Płonczyńskiego (1850-60), a następnie w Akademii wiedeńskiej. Po powrocie do kraju stale mieszkał w Krakowie, skąd w roku 1867 podróżował do Paryża i Brukseli, a później kilkakrotnie do Wiednia i Monachium. Latem najczęściej jeździł na Podhale i w Tatry. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe z życia wsi, a także portrety i pejzaże (zwłaszcza tatrzańskie). Obrazy Kotsisa znajdują się dziś przeważnie w zbiorach muzealnych; na rynku antykwarskim stanowią rzadkość. Prezentowane płótno, przedstawiające dwóch chłopców wiejskich, "ruszających w świat", dobrze wpisuje się w tematykę obrazów Kotsisa. Poza niewielką w stosunku do całej twórczości liczbą portretów i pejzaży, artysta malował przede wszystkim sceny odtwarzające życie ówczesnej wsi. Były to wnętrza chat wraz z ich gospodarzami przy pracy i wypoczynku, zabawy wiejskich dzieci, prace polowe, jarmarki i odpusty. W swoich obrazach przedstawiał zarówno pogodny nastrój towarzyszący świętom i zabawom (Psoty, Jarmark w Tyńcu, Chłopcy strzelający z klucza), ciężką pracę w polu i obejściu (Zwózka zboża, Kopanie ziemniaków, Przy stępie), jak i nędzę chłopskiego ludu (Ostatnia chudoba, Bez dachu, Sieroca dola, Matula umarli). Nawet przy "pełnych przestrzeni i powietrza" motywach pejzażowych, postacie chłopów były zawsze głównymi bohaterami kompozycji, chociaż niekiedy niewyraźnie, czy też z pewnymi błędami narysowane (Lato, Kopanie ziemniaków). "Pod względem kolorystycznym natomiast studia Kotsisa opracowane są nieporównanie staranniej i (...) zasługują niekiedy na miano naprawdę mistrzowskich. W ramach (...) tonacji brązowych i szarych umiał rozwijać niezwykłe bogactwo odcieni i ożywiać je subtelnymi akcentami barwnymi. Jego brązy i szarości przechodzą często w złotawe i srebrzyste migotanie, jego akcenty barwne stają się plamami szlachetnych czerwieni, przygaszonych różów, fioletów, błękitów i zieleni." (J. Zanoziński, Aleksander Kotsis 1836-1877, Kraków 1953, s. 29).
KOTSIS Aleksander
Studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. K. Stattlera, W. Łuszczkiewicza i A. Płonczyńskiego oraz w Akademii wiedeńskiej. W poszukiwaniu tematów często wyjeżdżał na Podhale i w Tatry. Malował pejzaże i portrety, a przede wszystkim sceny rodzajowe z życia wsi. Obrazy Kotsisa znajdują się dziś przeważnie w zbiorach muzealnych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl