olej na sklejce, 50 x 69,5 cm, sygnowany p.d. "A. Laszenko/Jerycho 35."
Oprócz nauki w szkołach wojskowych studiował malarstwo w Petersburgu u J. Wołkowa, N. Dubowskoja, W Makowskiego i I. Riepina (1901-1904). Przed 1918 r. oficer armii rosyjskiej. Od 1918 r. mieszkał w majątku żony w Woli Sosnowej na Kujawach, a od 1932 r. we Włocławku. Podróżował do wielu krajów: Algierii, Maroka, Palestyny,Tunezji, w głąb Afryki, a szczególnie często do Egiptu. Wystawiał wiele w kraju i za granicą, także na wystawach indywidualnych. W czasie drugiej wojny światowej dużo prac Laszenki uległo zniszczeniu i rozproszeniu. Obrazy artysty znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, we Lwowskiej Galerii Obrazów, a szczególnie dużo posiada ich Muzeum Ziemi Kujawskiej we Włocławku. "Aleksander Laszenko, podobnie jak i Adam Styka, należy do tzw. orientalistów, t.j. malarzy, którzy tematy i motywy do swych kompozycji czerpią z życia barwnego, ruchliwego i zawsze słonecznego Wschodu. Terenem Laszenki jest Palestyna, Arabia i Egipt. Ludzie tamtejsi nęcą artystę na równi z fauną z nad brzegów Nilu i z piasków pustyni. Laszenko spędza rokrocznie szereg miesięcy na Wschodzie. Ten bezpośredni kontakt z przyrodą i ludźmi z nad Morza Czerwonego i z nad Nilu uzewnętrznia się bardzo wyraźnie w pracach artysty. W kompozycjach Laszenki nie ma niczego, co zatrącałoby pracownią - fantazjowaniem na odległość. Wszelkie jego prace cechuje malarska i uczuciowa bezpośredniość, będąca rezultatem ciągłego i bliskiego stosunku artysty do wschodniego krajobrazu i jego mieszkańców" (M. Skrudlik, Wstęp [w:] Aleksander Laszenko, katalog wystawy, Sale Zjednoczonych Kolejowców Polskich w Stanisławowie, marzec 1939).
LASZENKO Aleksander
Urodził się w Annówce w 1883r., zmarł w 1944r. we Włocławku. Był malarzem i podróżnikiem. Malarstwo studiował w Petersburgu (1901-1904). Po ukończeniu szkoły oficerskiej w Petersburgu (1904) służył w jednostkach artylerii Leib-Gwardii. W następnych latach wiele podróżował - niemal każdego roku wyjeżdżał do Egiptu W Egipcie pasjonował się wykopaliskami archeologicznymi - przyjaźnił się z Howardem Carterem, odkrywcą grobowca Tutenchamona. Odbył podróż dookoła świata i po Europie. W 1918 r. osiedlił się w Polsce, początkowo w Woli Sosnowej, a następnie przeniósł się do Włocławka, gdzie miał pracownię malarską i poświęcił się całkowicie malarstwu i związanymi z nim wyprawami artystycznymi. Zwiedził Algierię, Tunezję, Maroko, Palestynę, Egipt. Zafascynowany egzotyką odwiedzanych krajów malował kompozycje, w których przedstawiał sceny z życia tubylców, jeźdźców na wielbłądach w pustyni lub oazie, widoki starych miast, bazarów, zabytkowych dzielnic i budowli. Dominują obrazy o tematyce orientalnej - widoki oaz, wiosek, karawany, widoki miast i zabytków egipskich oraz portrety kobiet o egzotycznej urodzie.
Począwszy od 1921 roku artysta regularnie wystawiał swe prace w warszawskiej Zachęcie, zyskując zainteresowanie publiczności i krytyki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl