Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LESSER Aleksander | PERSONIFIKACJE SZTUK, 1860

Aleksander LESSER (1814 Warszawa - 1884 Kraków)

PERSONIFIKACJE SZTUK, 1860

Ołówek, tusz, papier;
12,5 x 20,2 cm w świetle passe-partout
Sygnowany l.d.: monogram AL na gzymsie | A. Lesser rysował 1860 r.

Malarz, ilustrator, grafik, scenograf, publicysta i krytyk sztuki. Uczył się rysunku u Aleksandra Kokulara w Liceum Warszawskim oraz pobierał prywatnie lekcje malarstwa u Józefa Paszkiewicza. Od 1830 roku studiował na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego (malarstwo u Antoniego Brodowskiego i Aleksandra Blanka oraz rze¼bę u Pawła Malińskiego a także litografię) oraz na akademiach w Dre¼nie (1832-35 ) i Monachium (1835-40, m.in. u Juliusa Schnorr von Carolsfeld). Od 1836 roku był członkiem monachijskiego Kunstvereinu. W roku 1846 powrócił do Warszawy, gdzie prowadził własną pracownię. Specjalizował się w malarstwie historycznym z dziejów Polski (od roku 1840), przedstawianiem współczesnych wydarzeń oraz w malarstwie religijnym. Rzadziej malował portrety - przede wszystkim własnej rodziny, choć wśród sportretowanych postaci znalazł się także Joachim Lelewel. Jego twórczość znajdowała szerokie uznanie w oczach współczesnych, czego świadectwem są nagrody otrzymywane od królów Saksonii i Szwecji, czy przyjęcie go w poczet członków Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Był także członkiem Komisji Historii Sztuki Akademii Umiejętności w Krakowie i współzałożycielem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a także jego wiceprezesem. W latach 1865-68 wchodził w skład Rady Zarządzającej Klasą Rysunkową. Zarówno w czasach studenckich, jak i pó¼niej odbywał częste podróże po Europie Zachodniej. Około 1871 roku porzucił malarstwo, zajmując się przede wszystkim krytyką artystyczną i badaniami sztuki dawnej, pozostawiając swoje zamysły w szkicach i kartonach. Wśród jego dzieł należy wymienić cykl Wizerunki królów polskich (1860), obraz Obrona Trembowli (1840), Wydobycie zwłok Wandy (pierwsze szkic z roku 1845), Pogrzeb pięciu ofiar manifestacji w Warszawie w roku 1861 (1861) i wiele innych. Rysunek, będący najprawdopodobniej projektem malowidła ściennego, umieszczonego w lunecie, przedstawia trzy postacie kobiece - siostrzane sztuki. Z lewej - personifikacja sztuk pięknych: malarstwa, rze¼by i architektury - siedzi na gzymsie (symbolizującym architekturę), maluje obraz a przy sztalugach stoi popiersie kobiety bogini Ateny. Środkowa postać z lirą unosząca się w powietrzu -to personifikacja poezji. Z prawej strony przy portatywie, o który oparta jest wiola (lub wiolonczela) siedzi personifikacja muzyki.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LESSER Aleksander
Aleksander Lesser kształcił się najpierw na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u A. Brodowskiego, następnie w niemieckich akademiach sztuk pięknych, w Dreźnie i w Monachium. Po powrocie do Polski w 1846 roku zamieszkał w Warszawie. Stał się szybko popularnym malarzem, rosła jego pozycja społeczna Đ pochodził ze słynnej i bogatej rodziny kupieckiej, w której pokolenie jego braci robiło zawrotne kariery polityczne i towarzyskie. On sam był nie tylko malarzem, zajmował się krytyką artystyczną oraz organizacją życia artystycznego, był współzałożycielem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Publiczność i krytyka wysoko ceniła sobie jego sceny z historii Polski oraz malarstwo religijne. Za namalowanie pocztu królów polskich Lesser został wybrany do Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Sławę przyniósł mu obraz Pogrzeb pięciu poległych w 1861 roku. Ów pogrzeb ofiar (Polaków i Żydów) zabitych przez Kozaków w Warszawie był manifestacją zbliżenia polsko-żydowskiego, z udziałem arcybiskupa Antoniego Fijałkowskiego i rabina Bera Meisels. Lesser poza licznymi zainteresowaniami i sprawowanymi funkcjami był przede wszystkim malarzem historycznym starającym się zachować dbałość w odtwarzaniu realiów epoki. Stworzył między innymi obrazy poświęcone dziejom Polski, Świętej Jadwidze Śląskiej, dramatycznym momentom oręża polskiego. Malował również z wielkim powodzeniem sceny religijne oraz portrety. Wielką popularność Lessera jeszcze ugruntowały wydawnictwa litografii, które posiłkowały się jego dziełami.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Uwaga! Zmiany!
Pragniemy poinformować Państwa, że w roku 2009 zmianie uległa wysokość opłaty organizacyjnej Domu Aukcyjnego OSTOYA, doliczanej do ceny zakupu. Od 7 lutego 2009 roku wynosić ona będzie 15%.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl