Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MANN Aleksander | Salon w willi Ave w Konstancinie, około 1920- 1925

Aleksander MANN (1869-1929)

Salon w willi Ave w Konstancinie, około 1920- 1925

olej, dykta: 40 x 28,5 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Mann

Aleksander Mann, syn właściciela fabryki narzędzi chirurgicznych w Warszawie, Alfonsa Manna, uczył się początkowo malarstwa w Klasie Rysunkowej W. Gersona, a od 1896 roku studiował w Szkole Rysunku i Malarstwa S. Grocholskiego w Monachium. Następnie udał się do Rzymu. Po powrocie do kraju w roku 1899 rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u T. Axentowicza. W 1901 roku poślubił pisarkę Janinę Pierożyńską. Mieszkał w Warszawie i w nieodległym Konstancinie, gdzie wybudował willę "Ave" według projektu J. Heuricha mł. Od 1915 roku był członkiem rzeczywistym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, był prezesem Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego, redagował miesięcznik Wianki. Przede wszystkim malował pejzaże. Tworzył akwarelą, olejnymi farbami, a także uprawiał autolitografię. Najchętniej powracał do tematyki zabytkowej architektury. Wystawiał głównie w Warszawie. W Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych miał wystawy indywidualne w latach 1923, 1925, 1926, 1929. Wystawiał w Salonie Czesława Garlińskiego, w Warszawskim Towarzystwie Artystycznym, w Związku Zawodowym Polskich Artystów Malarzy, i Polskich /artystów Grafików. Ponadto wystawiał w Wilnie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, w Moskwie, i w Lipsku. Po śmierci wystawiono jego prace w Bydgoszczy w 1931 roku. Jego twórczość cieszyła się dużym uznaniem, otrzymywał nagrody, medale. Jego prace znajdowały nabywców podczas wystaw; Po deszczu zakupiono w 1913 roku dla Ministerstwa Oświaty, Chmury dostały się do prywatnych zbiorów rodziny cesarskiej po wystawie we Lwowie. Pałac Corvaia w Taorminie zakupiła w 1929 roku Zachęta. Większość dorobku artystycznego malarza przepadła w okresie II wojny światowej. Obecnie jego pojedyncze dzieła znajdują się w państwowych zbiorach, między innymi w Muzeum Okręgowym w Białymstoku i w Bydgoszczy, w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Bibliotece Narodowej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MANN Aleksander
Uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona, a w 1896r. rozpoczął studia w Szkole Rysunku i Malarstwa S. Grocholskiego w Monachium. Do kraju wrócił w 1899r. i rozpoczął studia w ASP w Krakowie u T. Axentowicza. W 1901r. ożenił się z pisarką Janiną Pierożyńską. Należał do TZSP, był prezesem Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego oraz redagował miesięcznik "Wianki". Wystawiał m.in. w Salonie Czesława Garlińskiego. Malował głównie pejzaże. Posługiwał się akwarelą, farbami olejnymi oraz uprawiał autolitografię. Większość jego dzieł przepadła podczas II wojny światowej. Nieliczne, które ocalały można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Bibliotece Narodowej oraz w Muzeum Okręgowym w Białymstoku i Bydgoszczy.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl