Olej, płótno, 97 x 48 cm, sygn. l.d.: A. Mroczkowski Monachium 188 (...)
Pod koniec XIX wieku istniało kilka wiodących nurtów malarskich, wśród nich realizm, którego istotą było niemal fotograficzne odtwarzanie rzeczywistości. Nie chodziło jedynie o dokładne kopiowanie, istota tego nurtu polegała na oddawaniu charakteru portretowanej osoby czy prawdziwej natury widoku, bez upiększania. Obie te cechy łączą się w obrazie Aleksandra Mroczkowskiego, namalowanym podczas pobytu w Monachium. Główna bohaterka obrazu - wiejska dziewczyna, oparta o płot, wpatrzona jest w dal, odpoczywa na skraju lasu. Tajemniczy zagajnik zdaje się dopowiadać postać dziewczyny, pogrążonej w nieodgadnionych myślach, zanurzonej w leśnej gęstwinie swoich własnych myśli.
Aleksander MROCZKOWSKI (1850-1927) W latach 1865-1873 studiował w SSP w Krakowie w pracowni W. Łuszczkiewicza, F. Szynalewskiego i L. Dembowskiego. W latach 1873-1877 studiował w ASP w Monachium w pracowni A. Wagnera i O. Seitza. Malował portrety, sceny rodzajowe, polichromie w kościołach i kaplicach, pejzaże, motywy Krakowa. Miał wystawy w TPSP w Krakowie we Lwowie i w TZSP w Warszawie.
MROCZKOWSKI Aleksander
Studia artystyczne rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w 1865. Należał do grona "monachijczyków": obok m.in. Ajdukiewicza i Sidorowicza - kontynuował naukę w akademii sztuk pięknych u Aleksandra Wagnera i Ottona Seitza. Powróciwszy w 1877 roku do Krakowa, studiował do 1881 w Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Matejki. Lata 1882-88 spędził ponownie w Monachium. Podczas studiów w Krakowie odbywał wędrówki po wsiach, miasteczkach i dworach. Malował sceny rodzajowe i pejzaże, a w domach ziemiańskich przede wszystkim portrety właścicieli i ich rodzin. Zajmował się też malarstwem sakralnym i ściennym.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl