"Nasz malarz Orłowski", jak powiada o nim w Panu Tadeuszu arcypoeta, był jednym z pierwszych, który z upodobaniem rysował i malował tematy polskie.
Dzięki protekcji książąt Czartoryskich dostał się ok. 1793 roku na naukę rysunku i malarstwa do pracowni J.P.Norblina. Był również uczniem Bacciarellego w "malarni" na Zamku Królewskim. W 1802 roku wyjechał do Petersburga, gdzie mieszkał aż do śmierci. Był nadwornym rysownikiem Wielkiego Księcia Konstantego, pracował również na zamówienie cara Aleksandra I. W roku 1809 uzyskał członkostwo Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1816 r. jako pierwszy artysta w Rosji uprawiał litografię.
Po przyjeździe do Rosji Orłowski zetknął się z egzotycznym światem typów różnych narodowości, zamieszkujących południowe rubieże cesarstwa. W licznych akwarelowych, pastelowych i olejnych kompozycjach przedstawiał, najczęściej jadących konno Czerkiesów, Kirgizów, Kozaków, Tatarów. Były one upostaciowieniem "egzotycznego Wschodu", działającego na wyobraźnię wielu ówczesnych malarzy europejskich. Znajdujemy w tych przedstawieniach szeroką gamę koni - od zgrabnych i rączych arabów po małe, żółtawej maści, znane z wytrzymałości koniki stepowe.
Taki sam plan jak na naszym obrazie można zobaczyć na akwareli Patrol Kirgiski odpoczywający pod drzewem w zbiorach Muzeum Polskiego w Rapperswilu, pokazanej na wystawie "Konie i jeźdźcy" w Muzeum Polskim w Rapperswilu, w 1999 r.
Tej klasy obraz Aleksandra Orłowskiego pojawia się na aukcjach bodaj po raz pierwszy.
Rysunku i malarstwa uczył się w warszawskiej pracowni J.P. Norblina. Ponadto był uczniem M. Bacciarellego w "malarni" na Zamku. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, jego prace stanowią ważną dokumentację tego wydarzenia. W późniejszych latach był nadwornym rysownikem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz "Biwak kozaków" uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1819 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie. Jako pierwszy w Rosji zaczął uprawiać litografię. Malował pastelami i olejno. Tematy jego dzieł są różnorodne: sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi, orientalne typy Czerkiesów i Kirgizów, karykatury, portrety, heroizowane pejzaże - wszystkie dotyczą rzeczy dziejących się współcześnie. W pracach można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl