Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PŁONCZYŃSKI Aleksander | Widok na Tatry z lasu Zakopanskiego, 1853

Aleksander PŁONCZYŃSKI (1820 - 1858)

Widok na Tatry z lasu Zakopanskiego, 1853

Olej, płótno; wym.: 26,4 x 34,5 cm; opis autorski na odwrocie: Widok na Tatry z lasu Zakopanskiego J. Płonczynskiego / Kraków dnia 30 czerwca 1853. Stan zachowania: stare punktowanie w partii nieba.

Typowo romantyczne przedstawienie z szałasem, postaciami górali, rozległym widokiem na Tatry. Artysta drobiazgowo oddał elementy pejzażu na pierwszym planie - po lewej stronie drogi białe skały, wyrwany pień drzewa, niską roślinność - trawy, kwiaty, młode drzewka, dalej drewniany szałas drwali, po prawej zaś pasącą się krowę, przywiązaną postronkiem do prowizorycznego ogrodzenia i suszące się bale drzew. Płonczyński, zgodnie z XIX-wieczną manierą, odwzorował wiernie także elementy ubioru rozmawiających na drodze górali. Wijąca się doliną droga prowadzi nas pośród wzniesień w głąb lasu, ku rozbielonym, majaczącym w oddali szczytom Tatr.
Ambroży Płonczyński (1820-1858)- uczeń Jana Nepomucena Głowackiego - kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie następnie, od 1847 był profesorem malarstwa krajobrazowego. Razem z Janem Nepomucenem Głowackim odbywał częste wycieczki w Tatry. Powstały wtedy liczne obrazy i rysunki o tematyce tatrzańskiej, z których do naszych czasów dotrwało niewiele. Źródła podają, że już w 1839 wystawiał dwa widoki z Karpat (z Tatr?). Jeden z jego pierwszych znanych obrazów tatrzańskich przedstawia Hawrań i Murań widziane z Jurgowa w czasie burzy. W 1845 wystawił obraz "Droga do Kościeliska w Tatrach", a w 1847: "Widok Karpat z doliny w Kościeliskach", "Widok Tatrów od Zakopanego".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PŁONCZYŃSKI Aleksander
W latach 1839-1844 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem znanego pejzażysty i malarza Tatr, Jana Nepomucena Głowackiego. Malował krajobrazy z okolic Krakowa, widoki miasta, jego architektury i zabytków oraz pejzaże tatrzańskie, odznaczające się jasnym tonem barwnym i świeżością koloru. Uchodził za pierwszego z polskich artystów malujących bezpośrednio w plenerze. Był także rysownikiem, akwarelistą i litografem; jego prace często mają dodatkową wartość dokumentalno-historyczną. Od 1847 uczył rysunku i malarstwa w Gimnazjum św. Anny, prowadząc równocześnie katedrę perspektywy i „krajowidoków” w Szkole Sztuk Pięknych. Wysoko ceniony jako pedagog, stworzył w krakowskiej uczelni nowoczesną szkołę pejzażu. Wprowadził zajęcia w plenerze, ucząc malowania bezpośrednio z natury.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl