Wielki, samodzielny talent, nie doceniony za życia. Studiował w Warszawie (pod Chr. Breslauerem), 1867-69 w Monachium w Akademii (klasa Eduarda Schleicha). W Monachium przebywał jeszcze parokrotnie. W kraju krytykowany, chwalony za granicą (w 1874 otrzymał w Londynie złoty medal), zmarł, opuszczony, z głodu. Dzisiaj uważany za jednego z najznakomitszych pejzażystów polskich.
Na odwrocie stara nalepka ramiarni Stefana Dytry w Warszawie. Cały obraz utrzymany w zieleniach z rozsianymi czerwonymi punkcikami strojów kobiecych. Wśród malarzy polskich Malecki wyróżnia się wielkim i samodzielnym talentem, nie docenionym ani za życia, ani później. Mając aspiracje wyłącznie malarskie, a nie treściowe, czy choćby tematyczne, nigdy nie schlebiając publiczności, borykał się z niezrozumieniem, wreszcie nędzą i głodem. Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, następnie w Wiedniu i Monachium. Ostatnio zorganizowana (przez Muzeum Narodowe w Kielcach, na której oraz ten został pokazany) wielka wystawa monograficzna przywraca artyście miejsce, na jakie zasłużył.
MALECKI Aleksander Władysław
W latach 1852-1856 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera Uzyskanie stypendium rządowego umożliwiło mu wyjazd do Monachium i dalsze studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (1866-1868). Podczas licznych podróży po Bawarii, wędrówek po Alpach, Tyrolu i podczas wyjazdów do kraju malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie, gdzie w 1874 zdobył złoty, a w 1877 srebrny medal. Jego sukcesy skończyły się po powrocie do kraju w roku 1880. Ciężko chory i zapomniany zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów i rysunków rozprzedanych na licytacji w 1901 roku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl