Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WEJCHERT Aleksandra | Kompozycja

Aleksandra WEJCHERT (1921 Kraków - 1995 Dublin)

Kompozycja

relief, technika własna/płyta, 72 x 38 cm
na odwrociu nalepka z numerem '47'

"Na struktury jej reliefów wpływają różnego rodzaju drgania i tonacje, które nie mają jednak ani początku, ani wyznaczonego kierunku. Rzeźbione obrazy Aleksandry Wejchert polegają na zmiennym układzie identycznych elementów, rytmiczne ułożonych w obrębie jednej struktury i koloru".
(Paule Gauthier, Peinture fraîche, "Les Lettres Françaises", 24-30.01.1968)

Aleksandra Wejchert była artystką wszechstronną i chętnie eksperymentującą. Jej poszukiwania artystyczne, począwszy od grafiki warsztatowej, ewoluowały poprzez malarstwo sztalugowe, by rozbrzmieć zjawiskowymi reliefami z pogranicza malarstwa i rzeźby. Rytmicznie pofalowane płaszczyzny, uzyskane (w zależności od zamierzonego efektu) z połączenia drewnianych walców, elementów z pleksiglasu czy metalu, tworzą niepowtarzalne efekty wizualne. Nierzadko jednolity kolor prac wzmacnia siłę wyrazu jej reliefów. Prace te nie pozwalają przejść obok siebie z obojętnością. Intrygują, prowokują i zachęcają odbiorców do interakcji.

O swoich pracach artystka pisała: "Wykonuję powierzchnie, reliefy lub trójwymiarowe struktury. Jeśli maluję płasko, maluję wrażenie trójwymiarowości. Kolor jest dla mnie bardzo ważny. Kiedy mam już jasną wizję kształtu, dopiero wtedy zaczynam myśleć, jakie materiały będą odpowiednie do powołania do życia w niezakłóconym kształcie tego, co już sobie wyobraziłam. Z tego wynika różnorodność materiałów, których używam. Przy konstruowaniu reliefów i powierzchni zwykle używam jednego rodzaju elementów do każdej pracy, ale powtarzam te elementy, uzyskując w ten sposób pewne rytmy, korelacje, współzależności pojedynczych elementów z całą powierzchnią. Odstępy, rozmiary, skosy i wysokości elementów są czynnikami zmiennymi. Stosowane kształty są geometryczne: koła, cylindry, kule, półkola (te ostatnie miękkie, może stają się bardziej organiczne). Używam również kwadratów i sześcianów. Lubię tworzyć zakrzywione, pływające linie, płynące powierzchnie. Najważniejsze znaczenie mają dla mnie efekty spowodowane padaniem światła na te polichromowane powierzchnie. Chcę osiągnąć bogate i złożone efekty światła i cienia. Ponieważ aglomerowane kształty wytwarzają wszelkiego rodzaju cienie, półcienie, refleksy itp. prace najlepiej wyglądają bez szczególnego światła, są bowiem wystarczająco bogate, by żyć własnym życiem. Tylko niektóre kompozycje, zwłaszcza te stworzone z półokrągłych rzeźbionych ostrzy (jak relief w University College w Dublinie) mogą być dramatyzowane za pomocą światła punktowego. Ze względu na te bogate efekty muszę ograniczyć się do kompozycji jednobarwnych. Tylko bardzo duże reliefy mają więcej kolorów".

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WEJCHERT Aleksandra
Malarka i grafik. W 1949 r. ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Następnie w latach 1952-1956 studiowała na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP pod kierunkiem Leona Michalskiego. Poza grafiką warsztatową i użytkową zajmowała się także malarstwem sztalugowym oraz tworzyła mozaiki i malowane reliefy z drewna, betonu, stali. Wystawiała indywidualnie w Rzymie (1959), Dublinie (1966 i 1969) oraz Paryżu (1968). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych Polsce i zagranicą (Londyn, Dublin). Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Paryżu, Rzymie i Dublinie oraz w kolekcjach prywatnych w Irlandii, Włoszech, Francji i USA.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl