tworzywo polimerowe (perspex), podstawa stalowa, wymiar rzeźby: 84 x 52 x 35 cm, wymiary podstawy: 20 x 14 x 8 cm papierowa nalepka na podstawie: `Salomon Gallery, Dublin, Ireland | Alexandra Wejchert | Perspex flanat stainless steel base`
Urodzona w Krakowie artystka ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 1949 roku. Następnie, w latach 1952-1956, studiowała na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP pod kierunkiem Leona Michalskiego. Poza grafiką warsztatową i użytkową zajmowała się także malarstwem sztalugowym oraz tworzyła mozaiki i malowane reliefy z drewna, betonu, stali. We wczesnych latach 60. wyemigrowała z kraju wraz z synem. Po krótkim pobycie w Paryżu, przeniosła się do Irlandii, gdzie przyjęła irlandzkie obywatelstwo i pozostała czynna twórczo aż do śmierci w 1995 roku, zdobywając duże uznanie. Jej prace regularnie pokazywane były na dorocznych wystawach Royal Hibernian Academy w Dublinie oraz na pokazach indywidulanych w Salamon Gallery w Dublinie. We wczesnych pracach skupiała się na malarstwie i malowanym reliefie. Wystawiane na indywidulanych wystawach w Hendricks Gallery w Dublinie monochromatyczne, reliefowe prace, były wynikiem poszukiwań analogicznych do niektórych artystów kinetycznych tamtego czasu, jak choćby do Sergio de Camargo. Stopniowo jednak skupiała się coraz bardziej na rzeźbie realizowanej w metalu, lub, jak ta, w pleksiglasie. Podstawowym tematem tych czysto abstrakcyjnych prac, były sinusoidalne rytmy i organiczne, odwołujące się do przyrody kształty. Uwagę zwraca wystudiowana, perfekcyjna forma i eleganckie wykończenie tych prac. W swoim dorobku miała także realizacje monumentalne, czego przekładem może być metalowa rzeźba przed biurowcem banku AIB w Ballsbridge w Dublinie, czy realizacje dla Limerick University i University Collage w Cork. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Paryżu, Rzymie i Dublinie oraz w kolekcjach prywatnych w Irlandii, Włoszech, Francji i USA. Jej niezwykle indywidulana droga twórcza łączy w sobie dokonania i tradycje wschodnioeuropejskiej abstrakcyjnej sztuki awangardowej, od rosyjskiego konstruktywizmu lat 20., poprzez unizm Strzemińskiego, z nurtami obecnymi w sztuce Zachodu lat 60. i 70., ze sztuką kinetyczną i op-artem na czele. Zasługuje tym samym niewątpliwie na odkrycie przez polską historię sztuki.
WEJCHERT Aleksandra
Malarka i grafik. W 1949 r. ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Następnie w latach 1952-1956 studiowała na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP pod kierunkiem Leona Michalskiego. Poza grafiką warsztatową i użytkową zajmowała się także malarstwem sztalugowym oraz tworzyła mozaiki i malowane reliefy z drewna, betonu, stali. Wystawiała indywidualnie w Rzymie (1959), Dublinie (1966 i 1969) oraz Paryżu (1968). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych Polsce i zagranicą (Londyn, Dublin). Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Paryżu, Rzymie i Dublinie oraz w kolekcjach prywatnych w Irlandii, Włoszech, Francji i USA.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl