collage, papier, 98 x 68 cm w świetle passe-partout sygn. p.d.: "lenica"
Praca zakupiona po wystawie w Poznaniu w 2002 roku.
* droit de suite
Artystyczne zdolności rozwijał w Prywatnym Instytucie Sztuk Pięknych u Adama Hannytkiewicza i Piotra Kubowicza w Poznaniu. W latach 30. XX wieku malował obrazy figuratywne, martwe natury i pejzaże, inspirując się kubizmem. Punktem przełomowym w jego karierze, okazał się pobyt w Krakowie, gdzie pod wpływem środowiska skupionego wokół Tadeusza Kantora i przyjaźni z Jerzym Kujawskim, pogłębiło się zainteresowanie malarza awangardą. Po wojnie wraca do Poznania i w 1947 roku staje się jednym z założycieli grupy 4F+R. Nieustannie poszukuje, coraz silniej zmierzając w kierunku abstrakcji i taszyzmu. Ten kierunek rozwoju przerwany zostaje jednak przez nurt socrealistyczny, któremu się poddaje. W połowie lat 50. ostatecznie klaruje się styl Alfreda Lenicy, będący pokłosiem taszyzmu, surrealizmu, informelu i drippingu. Najsilniej jednak w jego realizacjach zaznaczyło się zainteresowanie kubizmem i surrealizmem.
LENICA Alfred
Urodził się w 1899 r w Pabianicach, zmarł w 1977 r w Warszawie. Malarstwa i rysunku uczył się prywatnie w pracowniach Artura Hannytkiewicza i Piotra Kubowicza studiując jednocześnie ekonomię polityczną na Uniwersytecie Poznańskim, podjął też studia muzyczne w poznańskim konserwatorium. W latach 30-tych malował obrazy pod wpływem kubizmu, później surrealizmu. W 1947 r współtworzy grupę awangardy 4F+R / farba, forma, fantastyka, faktura + realizm/. Autor pierwszej polskiej pracy z nurtu informel - Farby w ruchu - tempera, 1949. Członek Grupy Krakowskiej. W okresie socrealizmu w oficjalnym nurcie sztuki propagowanej przez komunistyczne państwo, w latach 1948-50 prezes Okręgu Poznańskiego ZPZP. Po 1956 powrócił do informelu, z czasem powrócił do surrealizmu wypracowując własny styl - wirujących, kolorowych, niekiedy kaligraficznie opracowanych form i charakterystyczne, indywidualne techniki.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite".
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl