Technika mieszana, papier; 41 x 28 cm w świetle Sygnowany śr. d.: Lenica Na odwrocie nalepka Galerii Forma & Color.
W drugiej połowie lat 50-tych po eksperymentach z lat 40-tych Alfred Lenica ponownie uległ wpływom sztuki informel. Malował wówczas chętnie lakierami, stosując technikę drippingu. Jego artystyczne inklinacje do surrealizmu zaowocowały około 1958 roku wypracowaniem indywidualnego stylu, charakteryzującego się operowaniem wibrującymi, kolorowymi, niekiedy kaligraficznie obwiedzionymi plamami, które dynamicznie wypełniają pola obrazów. Wykonywał je w sposób podobny do tworzenia surrealistycznej dekalkomanii, z czasem przekształcił go w technikę, będącą znakiem rozpoznawczym artysty do końca życia. W obrazach nie unikał nawiązań do form naturalnych (jego malarstwo nazywano biologicznym), a w latach siedemdziesiątych niekiedy włączał do swoich kompozycji motywy figuralne. Obraz na pozór abstrakcyjny wywołuje sieć asocjacji bądź ze światem mikrokosmosu, bądź też, wręcz odwrotnie, z pejzażami surrealistów lub wizją wszechświata. Gładkie, szare, mięsiste miejscami bryły, oplecione zostały trawionymi przez rdzę żelaznymi nićmi. Otaczają świetlistą różową przestrzeń na lewo od osi pionowej kompozycji. Artysta różnicuje powierzchnie używając różnych technik i środków, by wywołać wrażenie przestrzeni, światła, dotykalności, namacalności materii.
LENICA Alfred
Urodził się w 1899 r w Pabianicach, zmarł w 1977 r w Warszawie. Malarstwa i rysunku uczył się prywatnie w pracowniach Artura Hannytkiewicza i Piotra Kubowicza studiując jednocześnie ekonomię polityczną na Uniwersytecie Poznańskim, podjął też studia muzyczne w poznańskim konserwatorium. W latach 30-tych malował obrazy pod wpływem kubizmu, później surrealizmu. W 1947 r współtworzy grupę awangardy 4F+R / farba, forma, fantastyka, faktura + realizm/. Autor pierwszej polskiej pracy z nurtu informel - Farby w ruchu - tempera, 1949. Członek Grupy Krakowskiej. W okresie socrealizmu w oficjalnym nurcie sztuki propagowanej przez komunistyczne państwo, w latach 1948-50 prezes Okręgu Poznańskiego ZPZP. Po 1956 powrócił do informelu, z czasem powrócił do surrealizmu wypracowując własny styl - wirujących, kolorowych, niekiedy kaligraficznie opracowanych form i charakterystyczne, indywidualne techniki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl