tempera, tektura; 73 x 99 cm; sygnowana po prawej stronie u dołu: Lenica
Alfred Leni ca był wszech stron nie uzdolniony, stąd też nauka malarstwa była uzupełnieniem jego studiów w innych dziedzinach. Uczył się prywatnie u A. Hannytkiewicza i J. Kubowicza w Poznaniu w latach 1925-1928. W cza sie wojny przebywał w Krakowie, tutaj po znał bliżej artystów skupionych w "Grupie Krakowskiej". Przystąpił do niej dopiero w 1965 roku. Po powrocie do Poznania założył grupę "4F + R". Pod koniec lat pięćdziesiątych przeniósł się do Warszawy. Jego początkowe poczynania malarskie wiązały się z upodobaniem do surrealizmu. W 1949 roku po raz pierwszy po wstał w je go pracowni obraz faszystowski. Do końca lat pięćdziesiątych kształtował się bardzo indywidualny styl malarza, który z czasem stał się wyróżniającym czynnikiem je go twórczości. Cała przestrzeń obrazów wypełniona była przez malarza rozedrganymi formami odtworzonymi kontrastującymi kolorami. Malarz wystawiał swoje prace począwszy od roku 1925. Oferowany obraz należy do okresu naznaczonego samodzielnością, w którym krystalizowały się wyniki poszukiwań twórczych artysty po latach surrealistycznej metafory, collage`u i taszyzmu.
LENICA Alfred
Urodził się w 1899 r w Pabianicach, zmarł w 1977 r w Warszawie. Malarstwa i rysunku uczył się prywatnie w pracowniach Artura Hannytkiewicza i Piotra Kubowicza studiując jednocześnie ekonomię polityczną na Uniwersytecie Poznańskim, podjął też studia muzyczne w poznańskim konserwatorium. W latach 30-tych malował obrazy pod wpływem kubizmu, później surrealizmu. W 1947 r współtworzy grupę awangardy 4F+R / farba, forma, fantastyka, faktura + realizm/. Autor pierwszej polskiej pracy z nurtu informel - Farby w ruchu - tempera, 1949. Członek Grupy Krakowskiej. W okresie socrealizmu w oficjalnym nurcie sztuki propagowanej przez komunistyczne państwo, w latach 1948-50 prezes Okręgu Poznańskiego ZPZP. Po 1956 powrócił do informelu, z czasem powrócił do surrealizmu wypracowując własny styl - wirujących, kolorowych, niekiedy kaligraficznie opracowanych form i charakterystyczne, indywidualne techniki.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl