olej/płótno, 33 x 46 cm w świetle ramy, oprawa oryginalna z lat 70-tych sygnowany p.d.: Lenica opisany na odwrocie: A. Lenica | Warszawa | 1974 "Złoty wawrzyn"
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, zakup w Salonie "Desy" w latach 70-tych
Alfred Lenica Studia rozpoczął w latach 20-tych na Uniwersytecie Poznańskim i konserwatorium muzycznym. Prywatnie uczył się rysunku i malarstwa w pracowniach Adama Hanytkiewicza i Piotra Kubowicza. W latach 30-tych maluje obrazy figuratywne, których płaskie formy obwiedzione grubym czarnym konturem wskazują na związki z kubizmem. Później widoczne są wpływy surrealizmu nasilone w okresie okupacji spędzonej w Krakowie. Po wojnie wraca do Poznania i staje się współzałożycielem awangardowej grupy 4F+R (farba, forma, fantastyka, faktura+realizm). W 1949 artysta namalował pierwszy polski obraz taszystowski "Farby w ruchu". W okresie socrealizmu aktywnie uczestniczył w oficjalnym nurcie sztuki i pracował jako organizator życia artystycznego pełniąc kierownicze funkcje w ZPAP. Od połowy lat 40-tych utrzymywał stałe kontakty z członkami Grupy Krakowskiej, do której wstąpił w 1965. Druga połowa lat 50-tych to okres ponownego powrotu do sztuki informel.
LENICA Alfred
Urodził się w 1899 r w Pabianicach, zmarł w 1977 r w Warszawie. Malarstwa i rysunku uczył się prywatnie w pracowniach Artura Hannytkiewicza i Piotra Kubowicza studiując jednocześnie ekonomię polityczną na Uniwersytecie Poznańskim, podjął też studia muzyczne w poznańskim konserwatorium. W latach 30-tych malował obrazy pod wpływem kubizmu, później surrealizmu. W 1947 r współtworzy grupę awangardy 4F+R / farba, forma, fantastyka, faktura + realizm/. Autor pierwszej polskiej pracy z nurtu informel - Farby w ruchu - tempera, 1949. Członek Grupy Krakowskiej. W okresie socrealizmu w oficjalnym nurcie sztuki propagowanej przez komunistyczne państwo, w latach 1948-50 prezes Okręgu Poznańskiego ZPZP. Po 1956 powrócił do informelu, z czasem powrócił do surrealizmu wypracowując własny styl - wirujących, kolorowych, niekiedy kaligraficznie opracowanych form i charakterystyczne, indywidualne techniki.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl