Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MROCZEK Andrzej Artur | Apetyt na czereśnie

Andrzej Artur MROCZEK (ur. 1936)

Apetyt na czereśnie

1958-1959
odbitka żelatynowo-srebrowa, 49 × 36,5 cm,
sygn. "Andrzej A. Mroczek", dat. (1959) i tytuł na odwrocie
jedyne zachowane powiększenie
vintage

Fotografia została wykonana w Warszawie, na wschodniej stronie ulicy Mokotowskiej, tuż przy placu Trzech Krzyży. Mroczek był w tym czasie jednym z najbardziej aktywnych członków Sekcji Artystycznej Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Ponieważ głównym tematem jego fotografii były dzieci, zyskał przezwisko Dzieciorób. Sam autor wspomina, że fotografował głównie dzieci, bo były najłatwiejszym, ale i najwdzięczniejszym tematem dla fotoamatora. "Dzieci przed obiektywem zachowywały się naturalnie, nie zwracały uwagi na to, że są fotografowane, a jeżeli już to z zachętą, aby zrobić im zdjęcie" - tłumaczy artysta.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MROCZEK Andrzej Artur

Absolwent Wydziału Lotniczego Politechniki Warszawskiej - od 1958 roku członek warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Aktywnie uczestniczył w pracach sekcji fotografii artystycznej PTF, w tym w wielu wystawach amatorskiej fotografii artystycznej w Polsce i za granicą zdobywając wyróżnienia i nagrody. Jako freelancer związał się z dziennikiem Słowo Powszechne publikując fotografie reportażowe.
Pracował w zakładach lotniczych WSK-Okęcie, w zespole projektującym samolot wielozadaniowy PZL-104 Wilga 2P.
Od 1965 roku był dziennikarzem Słowa Powszechnego, w latach 1971-1981 zastępcą redaktora naczelnego tygodnika społeczno-kulturalnego Kierunki.
Jest autorem kilku indywidualnych wystaw fotograficznych, prezentujących fenomen ówczesnych czasów, nowoczesną polską architekturę sakralną: w 1987 roku w Warszawie oraz na Międzynarodowym Kongresie Światowej Unii Architektów w Brighton, w 1989 roku na III Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie, kolejne wystawy w Warszawie, Dęblinie, Pile, Białymstoku, Olsztynie, Poznaniu, Żabnie, Kościanie, Wschowie.
Brał udział w wystawach zbiorowych prezentujących polską architekturę sakralną: w Pradze, Ołomuńcu i Trnawie oraz na Biennale Sztuki w Wenecji, rok później również w Wenecji na I Międzynarodowym Biennale Architektury Sakralnej.
Publikował fotografie w czasopismach architektonicznych polskich, niemieckich, francuskich, włoskich, japońskich i chińskich.
Zwieńczeniem tych działań był wydany w 1991 roku album fotograficzny Nowe kościoły w Polsce, prezentujący na 400 fotografiach 40 najbardziej interesujących świątyń, w 2008 roku w Pekinie wydany został album Beaty of the New Style Chuch prezentujący 30 nowoczesnych polskich kościołów.
Fotografie autora znajdują się w Muzeum Architektury we Wrocławiu, w kolekcjach prywatnych i w zbiorach Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Autor książek:
- dla dzieci - Samolot w sosie własnym (1967), Zwycięstwo przed dogrywką (I wydanie 197, II wydanie 1973);
- dla majsterkowiczów: Mieszkanie i nasz dom (I wydanie 1985, II wydanie 1987, wydanie języku rosyjskim 1987);
- albumów fotograficznych: Nowe kościoły w Polsce (2002), Wielkopolska (I wydanie 1994, II wydanie 1997), „Leszno” (1997), Beaty of the New Style Chuch (2008);
- dla fotoamatorów: O fotografowaniu (I wydanie 1987, II wydanie 1989); Książka o fotografowaniu (I wydanie 2001, II wydanie 2003 III wydanie 2009); Książka o fotografowaniu dzieci (2008); Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available Light do HDR.
Łączny nakład czterech tytułów książek dla fotoamatorów wyniósł 84 000 egzemplarzy.

W roku 1993 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl