gips patynowany, brązowiony, podstawa drewniana, 145 x 37 x 39 cm sygnowana i datowana na podstawie: `A. Daczyński | 1944`
LITERATURA: - "Stolica", nr 9, wrzesień 2014, s.65. (il.) - Słownik Artystów Polskich, t.II, s. 1 (opis pracy)
Okres formacji artystycznej Andrzeja Daczyńskiego przypadł na trudne czasy wojny. Rzeźbiarz studiował krótko w okupowanym przez Sowietów Lwowie i od 1940 roku, aż do wybuchu Powstania Warszawskiego w konspiracyjnej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego profesorem był tam m.in. Franciszek Strynkiewicz. W czasie wojny pracownia młodego artysty znajdowała się w willi "Jazłowianka" w Świdrze. W tym samym domu matka artysty, Henryka, prowadziła "pensjonat", w którym Daczyńscy ukrywali Żydów. Andrzej był w tym czasie uwikłany w konspirację i służył jako podchorąży IV Obwodu Armii Krajowej. Nawiązał współpracę z Żydowską Organizacją Bojową i organizował przyjęcia Żydów do domu matki. "Pensjonat" i pracownia rzeźbiarska funkcjonowały do października 1943 roku, kiedy ktoś złożył donos na Daczyńskich. W czasie przeszukania Andrzeja nie było na miejscu, dzięki czemu uniknął aresztowania.
Prezentowany "Akt dziewczęcy" powstał już po tych wydarzeniach, zapewne w pierwszej połowie 1944 roku. Klasycyzujący sposób opracowania sylwetki oraz układ rąk modelki (stanowiący być może echo ikonografii nowożytnej) pozwalają widzieć w "Akcie" dzieło twórcy w pełni dojrzałego. Talent Daczyńskiego objawił się także w subtelnym opracowaniu detali, zaczerpniętym zapewne od Strynkiewicza i prac warszawskich artystów międzywojnia. Rozwojowi talentu Daczyńskiego kres położył wybuch Powstania Warszawskiego. Rzeźbiarz zginął w patrolu bojowym pod Piasecznem. We wrześniu zniszczeniu uległa pracownia artysty i większość jego prac. "Akt dziewczęcy", jako jedna z nielicznych prac, przetrwał wojnę i pozostał w kolekcji matki artysty - Heleny Daczyńskiej. Pojawienie się na rynku aukcyjnym pracy tego artysty stanowi prawdziwy ewenement.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl