GRABOWSKI Andrzej (Jędrzej) | PORTRET MĘŻCZYZNY, 1881 r.

Andrzej (Jędrzej) GRABOWSKI (1833 - 1886)

PORTRET MĘŻCZYZNY, 1881 r.

Olej, płótno; 65 x 50 cm
Sygn. p.d.: J.Grabowski | 1881

Andrzej Grabowski studiował w latach 1849-55 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W.K.Stattlera, W.Łuszczkiewicza i A.Płonczyńskiego. Dzięki pomocy finansowej W.Tarnowskiego w roku 1860 wyjechał na trzy lata do Wiednia. Przez jeden semestr uczęszczał do tamtejszej Akademii, gdzie uczył się pod kierunkiem K.Wurzingera. Utrzymywał w Wiedniu przyjazne stosunki z malarzami polskimi: A.Kotsisem, W.Leopolskim, J.Matejką i A.Grottgerem. Po upadku powstania styczniowego, w którym krótko brał udział, wyjechał w podróż do Pragi i Wiednia. Powrócił w 1864 do Krakowa, skąd wyjeżdżał do licznych dworów galicyjskich wykonując portrety na zamówienie. W roku 1866 osiadł na stałe we Lwowie. Wyjeżdżał w podróże do Włoch w 1868, 1877 i 1885/86.
Malował przede wszystkim portrety umiejętnie oddając podobieństwo i psychikę osób portretowanych. Zyskał dzięki nim niemałe uznanie i powodzenie materialne. W roku 1873 otrzymał nagrodę za portrety na Wystawie Światowej w Wiedniu. Ponadto we wcześniejszym, krakowskim, okresie twórczości malował pejzaże z widokami ruin i zamków, a także sceny rodzajowe.

GRABOWSKI Andrzej (Jędrzej)

Malarz, brat rysownika Wojciecha. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera, m.in. razem z Janem Matejką i Arturem Grottgerem, z którym połączyła go bliska przyjaźń. W latach 1860-1863 przebywał w Wiedniu, gdzie przez jeden semestr kształcił się w Akademii u profesora Karla Wurzingera. Uczestnik powstania styczniowego, po jego upadku wyjechał za granicę, był w Pradze i Monachium. Rok 1864 spędził w Krakowie, od 1866 stale mieszkał we Lwowie, skąd jeszcze kilkakrotnie wyjeżdżał do Włoch. Brał udział w licznych wystawach, m.in. w roku 1873 otrzymał srebrny medal na wystawie w Wiedniu, a w 1876 złoty medal na wystawie w Filadelfii. We wcześniejszym okresie malował pejzaże i sceny rodzajowe, później - od czasów wiedeńskich - zajął się przede wszystkim portretem i w tej dziedzinie doszedł do znakomitych osiągnięć. Jego portrety - zwłaszcza autoportrety i wizerunki męskie - wyróżniają się ekspresją i pogłębioną charakterystyką modela.