olej/płótno, 98,5 x 108,5 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `A. Kurzawski | "W górach Macedonii" | 100 x 110 cm | 1979 r.`
"Obrazy... rodzą się nie z natury, lecz z innych obrazów, w kulturze one tkwią, a nie w przyrodzie - to profesor Zdzisław Kępiński. Ja się z nim zgadzam...". Andrzej Kurzawski
Poznańska pracownia Andrzeja Kurzawskiego nazywana była przez samego artystę "gołębnikiem". Ponoć dlatego, że pewnego razu wdarły się do niej ptaki, siejąc spustoszenie. Nie sposób jednak nie pomyśleć, że ukuta przez artystę metafora "gołębnika" ma do jego sztuki szersze zastosowanie. Kurzawski przez całe swoje artystyczne życie zmagał się bowiem z bielą i z szarością, które stanowią jedne z najbardziej rozpoznawalnych składników jego sztuki. Kurzawski kształcił się w poznańskiej PWSSP. Chociaż od 1949 roku pracował jako asystent w pracowni Wacława Taranczewskiego, dyplom obronił niespełna dwa lata później. Cała jego późniejsza kariera artystyczna związana była z poznańską uczelnią. Źródeł sztuki Kurzawskiego trudno jednak szukać u tych profesorów, których był bezpośrednim uczniem (obok Taranczewskiego byli to Stanisław Szczepański i Eustachy Wasilkowski). Za rzeczywistych patronów kolorystycznej formuły malarstwa artysty uznać należy dwóch innych twórców związanych z Poznaniem - Artura Nachta-Samborskiego i Piotra Potworowskiego. Bez wątpienia to ich sztuka odcisnęła na Kurzawskim najwyraźniejsze piętno. Równocześnie artysta zdołał obronić swoją indywidualność. Wyrazistym przykładem indywidualnego języka Kurzawskiego może być prezentowana tutaj kompozycja "W górach Macedonii". Cechą rozpoznawalną jest sposób, w jaki artysta operuje kolorem. Większość polskich kolorystów na swoich płótnach posługuje się intensywnymi zestawieniami barw - Kurzawski unika kolorystycznej polifonii. Operując minimalną paletą, ograniczoną do bieli, błękitów i szarości, uzyskuje bogate i różnorodne efekty. Gradację tonów i subtelny modelunek płaszczyzn podkreśla sposób w jaki artysta opracowuje malarską fakturę. Płaszczyzna płótna nie jest gładką taflą. Różne jej partie kształtowane są dynamicznymi i chropowatymi pociągnięciami pędzla. Opracowanie faktury obrazu zależne jest od motywu. Kurzawski umiejętnie kontrastuje nie tylko intensywność barw, ale także bryły i pola. Dzięki temu światło osadza się na impastowo malowanych partiach płótna i pozwala na zbudowanie ciekawych efektów wizualnych.
Studia artystyczne odbył w PWSSP w Poznaniu (1945-1951). Dyplom z malarstwa i technik ściennych uzyskał w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Od czasu ukończenia studiów czynnie uczestniczył w życiu artystycznym Poznania - działał w ZPAP, wiele wystawiał. Od 1966 roku prowadził pracownię rysunku i malarstwa w Katedrze Kształcenia Ogólnoplastycznego, w latach 1981-1984 kierował Katedrą Malarstwa PWSSP w Poznaniu, w roku 1985 został mianowany profesorem nadzwyczajnym. W 1989 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbyła się indywidualna wystawa prac artysty. Laureat Nagrody Kolekcjonerów im. Doktora Lecha Siudy za 2000 rok.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl