olej/płyta, 140 x 149 cm na odwrociu nalepka Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie z opisem obrazu oraz częściowo zniszczona nalepka galeryjna WYSTAWIANY: - "Andrzej Meissner, Malarstwo 1956 - 1958", Galeria Dyląg, Kraków, kwiecień - maj 2014 - Salon Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Pałac Sztuki, Kraków, 1957 LITERATURA: - Andrzej Meissner, Malarstwo 1956 - 1958, katalog wystawy, Kraków 2014, s. 12 (il.)
Prezentowana "Kompozycja" powstała między 1956 a 1957 rokiem. Tak jak inne prace z tego okresu opracowana została na płycie pilśniowej, umożliwiającej manipulowanie obrazem i dynamiczny, ekspresywny sposób "kładzenia" farby. "Kompozycja" powstała w technice drippingu. Artysta rozchlapywał farbę na płytę bezpośrednio i za pomocą pędzla, rozmazywał ją patykami i szpachlami. Stworzyło to wrażenie dynamicznej ekspresywności. "Kompozycja" dowodzi jednak, że żywioł malarski i swobodne istnienie malarskiej materii nie były w pracach Meissnera zupełnie przypadkowe. Artysta nie traktował przypadkowości informelu jako powtarzalnej metody pracy. Przeciwnie - na jego obrazach wyraźnie widać, jak zamysł podporządkowuje sobie technikę. Na prezentowanej "Kompozycji" nie mamy do czynienia z typowym dla innych malarzy informelu (z Jacksonem Pollockiem na czele) budowaniem jednorodnej, taflowej struktury obrazu. Meissner mimo wprowadzenia chaotycznego układu linii posługuje się konsekwentnie zmysłem kompozycyjnym i grupuje sploty farby w układy. Mętlik przypominających poskręcaną włóczkę linii, gęstwina zacieków i splotów układają się w wyodrębniający się i czytelny kształt. Obraz jest jedną z prac pozostawionych przez artystę w 1959 roku w Krakowie. Meissner wyjeżdżając wtedy na stałe do Paryża schował część obrazów na strychu własnej pracowni. Ukryte wówczas prace zostały wydobyte na światło dzienne dopiero 50 lat później.
MEISSNER Andrzej
Andrzej Meissner urodził we Lwowie w rodzinie Adolfa i Zofii z Piątkowskich. W 1955 roku ukończył w Krakowie Akademię Sztuk Pięknych w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W latach 1956-1957 brał udział w zbiorowych wystawach w krakowskim Pałacu Sztuki. W 1959 wyjechał do Francji, gdzie związał się z ruchem artystycznym Phases, animowanym przez Edouarda Jaguera. Z polskich artystów do grupy tej należeli m.in. Jerzy Kujawski, Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior i Zbigniew Makowski. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych grupy (Francja, Włochy, Brazylia, Argentyna) oraz kilku indywidualnych, w tym w Galerii Lambert na wyspie św. Ludwika w Paryżu. Z końcem lat 60., pod wpływem przybyłego do Francji z Japonii Mistrza Taisen Deshimaru, zaprzestał działalności twórczej poświęcając się całkowicie pogłębianiu nauki Buddyzmu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl