olej na płótnie, 55,5 x 73 cm, na odwrocie: "386" - numer w katalogu pracownianym artysty oraz napis na blejtramie: "Andrzej Mierzejewski 1946-1948" Obraz z pracowni artysty.
"Andrzej Mierzejewski uważał, że sztuka jest efektem temperamentu twórcy. Powinna działać na inne temperamenty. I twierdził, ze obrazy powinny mówić same za siebie, powinny walczyć o swój byt. I to nie tylko teraz, lecz stale i uporczywie dojrzewać w czasie. [...]. Jego życie obfitowało w wiele traum. W dzieciństwie przeżył przedwczesną utratę ojca. W latach wojny - aresztowanie przez NKWD (po dwóch latach wyszedł na wolność w 1946 r. dzięki staraniom brata). Potem dotknęła go choroba i śmierć pierwszej żony Marii. W końcu sam musiał walczyć ze śmiertelną chorobą. Tworzył poza ugrupowaniami, nie wiązał się z bieżącym życiem artystycznym. Wystawiał rzadko. Najważniejszy indywidualny pokaz miał w 1980 r. w Zachęcie. W 2004 roku jego prace były eksponowane na wspólnej wystawie Jacka, Andrzeja i Jerzego Mierzejewskich w warszawskim Muzeum Narodowym. [...]. Malarstwo Andrzeja Mierzejewskiego ma wiele źródeł inspiracji. Niewątpliwie najsilniej na wyobraźnię artysty oddziałał kubizm Picassa, ekspresjonizm i egzystencjalizm […]. Artysta rzadko swym pracom dawał tytuły, większość z nich nazywał po prostu kompozycjami" (Monika Kuc, Prawdy należy szukać w sobie, Rzeczpospolita, 16.07.2014).
Wyraźny jest w tym pejzażu wpływ malarstwa ojca, Jacka Mierzejewskiego; patrz Ogród w Zakopanem (1915) w Muzeum Narodowym w Warszawie.
MIERZEJEWSKI Andrzej
Andrzej Mierzejewski urodził się w 1915 roku w Zakopanem. W latach 1935 – 1939 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego, dyplom uzyskał w 1947 roku. Nie był związany z żadnym ugrupowaniem artystycznym i rzadko uczestniczył w wystawach zbiorowych. W 1980 roku odbyła się duża indywidualna wystawa jego malarstwa w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Zmarł 25 grudnia 1982 roku. Ostatnio prace Andrzeja Mierzejewskiego prezentowane były w 2004 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie, na wspólnej wystawie Jacka, Andrzeja i Jerzego Mierzejewskich.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl