Artysta początkowo inspirował się sztuką Młodej Polski, jego prace były bliskie tematyce obrazów Jacka Malczewskiego oraz Vlastimila Hofmana. Następnie w latach 1911-1913 współorganizował wystawy Niezależnych wzorowane na paryskim Salon des Indépendants. W 1917 wraz ze swoim bratem Zbigniewem Pronaszko i z Tytusem Czyżewskim założyli grupę Ekspresjoniści Polscy. Odrzucili oni naturalizm, skupili się na ekspresji, wyraźnej kompozycji oraz zagadnieniu czystej formy. W 1919 roku grupa ta przyjęła nazwę Formiści. Pragnęli opracować nowoczesny styl narodowy, aby stał się nową formą polskiej sztuki . Zaczęli eksperymentować z dokonaniami zachodniej awangardy, łącząc je z rodzimą tradycją. Twórczość malarza powoli ewoluowała. Prace o tematyce martwych natur charakteryzowały się zawężoną gamą barwną oraz zwartą strukturą. Inspiracją do zrealizowanych prac artysty z tego okresu były kompozycje Jeana Metzingera i Alberta Gleizesa. Proponowana Państwu praca wpisuje się w najlepszy okres twórczości Andrzeja Pronaszki. Przedstawienie formy, jako nadrzędnego komponentu obrazu ma pełną realizację w opisywanej pracy. Założenia formizmu są odzwierciedlone w uproszczonej, zgeometryzowanej formie, zdeformowaniu przestrzeni i mocnym konturze. Jednorodna płaszczyzna wyróżniająca się ciepłą tonacją brązów zakomponowanych z zielenią i bielą, charakteryzuje się ostrymi jak i giętkimi liniami, co przywołuje na myśl elementy secesyjnej jak i kubistycznej estetyki. Zgeometryzowanie całej kompozycji ukazuje sposób myślenia artysty, który czerpał z osiągnięć awangardy zachodniej, aby w połączeniu z rodzimą sztuką wypracować nowy kierunek dla polskiej sztuki.
PRONASZKO Andrzej
Scenograf i malarz. Był bratem Z. Pronaszki. W 1906r. uczęszczał do Szkoły Przemysłowej w Krakowie. W latach 1909-1910 studiował w krakowskiej ASP u L. Wyczółkowskiego i S. Dębickiego. Naukę kontynuował w Monachium i Paryżu. Podczas I wojny światowej wraz z bratem przebywał w Zakopanem, gdzie zajmował się projektowaniem scenografii. W 1917r. z bratem i T. Czyżewskim założył grupę "Formaliści". Projektował dekoracje głównie dla teatrów w Warszawie, Łodzi, Krakowa i Wilna. W 1957r. był profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jego scenografia charakteryzowała się architektoniczna konstrukcją dekoracji i kostiumu. W 1955r. otrzymał nagrodę państwową I stopnia.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl