Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PRONASZKO Andrzej | Kompozycja symboliczna, 1909

Andrzej PRONASZKO (1888 - 1961)

Kompozycja symboliczna, 1909

olej, sklejka, 58 x 75,5
sygn. p. d.: And. Pronaszko. 1909.

Studia artystyczne rozpoczął w 1906 r. w Szkole Przemysłowej w Krakowie; naukę kontynuował w l. 1909-10 w krakowskiej ASP pod kierunkiem L. Wyczółkowskiego i S. Dębickiego. Swą edukację uzupełnił w Monachium i Paryżu. W czasie wojny przebywał z bratem, Z. Pronaszką w Zakopanem, zajmując się projektowaniem scenografii. W l. 1911-13 współorganizował w Krakowie Wystawy Niezależnych. W 1917 r. należał do założycieli grupy Ekspresjoniści Polscy (Formiści). Współpracował jako scenograf z teatrami w Łodzi, Krakowie, Warszawie i Lwowie. W 1926 r. związał się z awangardową grupą Praesens; wspólnie z S. Syrkusem wykonał w 1928 r. projekt Teatru Symultanicznego. W czasie II wojny światowej był członkiem konspiracyjnej Rady Teatralnej. W 1957 r. został powołany na stanowisko profesora w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Oferowna praca pochodzi z wczesnej, modernistycznej fazy twórczości Pronaszki, kiedy to zasadniczą rolę odgrywały inspiracje sztuką Gauguina, Wyspiańskiego, Giotta i Holbeina. W omawianym obrazie przejawia się to w obwodzeniu form miękkim konturem i subtelnym modelunku kształtów, a także w symbolice odnoszącej się do pierwotnych sił natury tutaj ucieleśnionych przez pierwszoplanową postać nagiego mężczyzny i tańczącego w tle "prymitywa". Kluczowy dla wymowy dzieła pierwiastek muzyczny - znamienny dla ikonografii symbolizmu - oddaje jedność porządków sztuki, ludzkiej egzystencji i natury. Postacie swą tektoniką i bryłowatością kontrastują z rozległością świetlistych pól ciągnących się ku wysokiemu horyzontowi. Obraz ewokuje surrealistyczny nastrój bliski niektórym kompozycjom Rafała Malczewskiego i Vlastimila Hofmanna, wreszcie, by sięgnąć do podstawowych źródeł inspiracji - wiosennym pejzażom Jacka Malczewskiego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PRONASZKO Andrzej
Scenograf i malarz. Był bratem Z. Pronaszki. W 1906r. uczęszczał do Szkoły Przemysłowej w Krakowie. W latach 1909-1910 studiował w krakowskiej ASP u L. Wyczółkowskiego i S. Dębickiego. Naukę kontynuował w Monachium i Paryżu. Podczas I wojny światowej wraz z bratem przebywał w Zakopanem, gdzie zajmował się projektowaniem scenografii. W 1917r. z bratem i T. Czyżewskim założył grupę "Formaliści". Projektował dekoracje głównie dla teatrów w Warszawie, Łodzi, Krakowa i Wilna. W 1957r. był profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jego scenografia charakteryzowała się architektoniczna konstrukcją dekoracji i kostiumu. W 1955r. otrzymał nagrodę państwową I stopnia.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl