Sygnowany l. d. and pronaszko Na odwrociu tektury piórem, atramentem: Andrzej Pronaszko 1911; oraz ślad pieczęci (?): ANDRZEJ PRONASZKO
Andrzej Pronaszko malarz, członek ugrupowań Formiści i Praesens, scenograf, pedagog w PWST w Warszawie, brat Zbigniewa, malarza. Uczył się w Krakowie, w tamtejszej Szkole Przemysłowej (w 1906), oraz Akademii Sztuk Pięknych (1909-10 u L. Wyczółkowskiego i S. Dębickiego). Po studiach wyjechał do Monachium i Paryża. W czasie I wojny światowej wraz z bratem w Zakopanem przygotowali scenografię do przedstawień reżyserowanych przez S. Żeromskiego. W 1917 był współzałożycielem grupy Ekspresjoniści Polscy (nazwanej później Formistami), z którą wystawiał. Od 1929 współpracował z grupą Praesens i czasopismem o tej samej nazwie kierowanym przez architekta Szymona Syrkusa, w którym A. Pronaszko objął dział malarstwa po Henryku Stażewskim. Pracował jako scenograf w teatrach Łodzi, Krakowa, Warszawy i Lwowa. W swoich projektach dekoracji teatralnych Andrzej Pronaszko zerwał zupełnie z realistycznym stylem, organizował scenę funkcjonalnie, redukując elementy do prostych, zgeometryzowanych znaków.
Realistyczna Martwa natura z figurką porcelanową pochodzi sprzed okresu formistycznego, w którym Andrzej Pronaszko zaczął eksperymentować z kształtem przedmiotów, by dojść do kompozycji kubistycznych i abstrakcji geometrycznych. Tak wczesny obraz Andrzeja Pronaszki jest niezwykła rzadkością, jak bowiem wspominał w swym pamiętniku, jego dorobek artystyczny spalił się w warszawskim mieszkaniu podczas okupacji. (A. Pronaszko, Zapiski scenografa. Wspomnienia-Artykuły listy, Warszawa 1976, s 48).
PRONASZKO Andrzej
Scenograf i malarz. Był bratem Z. Pronaszki. W 1906r. uczęszczał do Szkoły Przemysłowej w Krakowie. W latach 1909-1910 studiował w krakowskiej ASP u L. Wyczółkowskiego i S. Dębickiego. Naukę kontynuował w Monachium i Paryżu. Podczas I wojny światowej wraz z bratem przebywał w Zakopanem, gdzie zajmował się projektowaniem scenografii. W 1917r. z bratem i T. Czyżewskim założył grupę "Formaliści". Projektował dekoracje głównie dla teatrów w Warszawie, Łodzi, Krakowa i Wilna. W 1957r. był profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jego scenografia charakteryzowała się architektoniczna konstrukcją dekoracji i kostiumu. W 1955r. otrzymał nagrodę państwową I stopnia.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl