olej, sklejka, 145 x 111,5 cm; sygn. p. d.: and pronaszko na odwrocie: nalepka wystawowa z EXPOSITION INTERNATIONALE - PARIS 1937/ SECTION DE POLOGNE
Zbigniew Pronaszko (1885 Derebczyn koło Jampola - 1958 Kraków) Andrzej Pronaszko (1888 Derebczyn koło Jampola - 1961 Warszawa) Prace ze zbiorów rodziny Prezentowane na niniejszej aukcji prace pochodzą ze zbiorów rodziny młodszego z braci, Andrzeja. Znalazły się tu zaledwie nieliczne przykłady twórczości, ale za to obejmujące szeroki okres czasu od 1913 po lata 50-te XX w. Najstarsza jest formistyczna praca Andrzeja Pronaszki Pod krzyżem z 1913 r. odznaczająca się perfekcyjnie "wykreśloną" kompozycją oraz przejmującą wymową, jakże subtelnie wypowiedzianą. Wydarzeniem artystycznym, klasy muzealnej jest obraz tegoż malarza "Sprzedawca instrumentów muzycznych" ("W sklepie instrumentów muzycznych") prezentowany na międzynarodowej wystawie "Sztuka i technika" w Paryżu w 1937 r. i tu nagrodzony srebrnym medalem za kompozycję. Z lat trzydziestych zapewne pochodzi także Muza wieńcząca z autoportretem artysty przy sztalugach skrycie podglądanym przez nieznajomego stojącego za drzwiami pracowni. Z innych prac Andrzeja na uwagę zasługują "kubistyczne" szkice do "Martwej natury z gitarą" (ok. 1952) oraz świetnie rysowany tuszem "Pejzaż". Oferowane Państwu prace Zbigniewa Pronaszki charakteryzują się w większym stopniu malarskością niż "geometryczne" obrazy Andrzeja. Szczególnie kompozycje z lat późnych dwudziestych i trzydziestych "Martwa natura z jajkami", "Martwa natura z zającem", odznaczają się głęboką barwą, zróżnicowaną fakturą. Z prac powojennych emanuje lekkość rysunku "Martwa natura z owocami" - przypominająca "Martwą naturę z gruszkami" (1949) - oraz subtelność kolorystyki w Pejzażu.
PRONASZKO Andrzej
Scenograf i malarz. Był bratem Z. Pronaszki. W 1906r. uczęszczał do Szkoły Przemysłowej w Krakowie. W latach 1909-1910 studiował w krakowskiej ASP u L. Wyczółkowskiego i S. Dębickiego. Naukę kontynuował w Monachium i Paryżu. Podczas I wojny światowej wraz z bratem przebywał w Zakopanem, gdzie zajmował się projektowaniem scenografii. W 1917r. z bratem i T. Czyżewskim założył grupę "Formaliści". Projektował dekoracje głównie dla teatrów w Warszawie, Łodzi, Krakowa i Wilna. W 1957r. był profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jego scenografia charakteryzowała się architektoniczna konstrukcją dekoracji i kostiumu. W 1955r. otrzymał nagrodę państwową I stopnia.