olej/płótno, 140 x 100 cm (całość), 70 x 100 (x2) sygnowany i datowany l.d.: `A.S. Kowalski 69`
LITERATURA: - Andrzej S. Kowalski, [red.] Jan Trzupek, Katowice 2013, s. 113 (il. 1), s. 117, s. 168 (spis prac eksponowanych na wystawie)
WYSTAWIANY: - Katowice, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, 5.IV. - 5.V.2013
Artysta powracał do tematu "Śmierci konia" kilkakrotnie. Analogiczny obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Śmierć konia "Pieta i Pasja otwierają refleksję i wrażliwość na szerokie obszary naznaczone cierpieniem. Cierpienie zwierząt, ich zabijanie, stało się tematem serii metaforycznych obrazów Andrzeja S. Kowalskiego pt. "Śmierć konia". (Nie była to pusta deklaracja: w życiu artysta wybrał już na zawsze - wegetarianizm). Temat Śmierć konia rozpoczął z końcem lat sześćdziesiątych. Będzie do niego powracał później. Były to dyptyki. Jeden z obrazów przedstawiał martwe ciało udręczonego zwierzęcia, wychudzonego - nie wiemy nawet czy zwierzę padło z wycieńczenia czy zostało zabite. Jedno jest pewne: to człowiek zgotował mu ten los. Drugi obraz, prawie abstrakcyjny, przedstawiał krąg, astralne wyobrażenie gwiazdy - słońca czy księżyca, można powiedzieć: świadka patrzącego na leżące, umarłe zwierzę. (...) Na obrazie Andrzeja Kowalskiego koń nie jest już dumnym rumakiem, za którego ktoś oferowałby królestwo. Pozostały tylko: "łeb konia | szyja konia | skóra konia | nogi | to już nie mgiełka bezkrwista | nie obłok | ale kość wiązana | i dyszące mięso." (T. Śliwiak "Tryptyk o koniu") Później, po latach, męczeństwo zwierząt Jerzy Nowosielski porówna wprost do Oświęcimia - uprawnionym głosem wojennego pokolenia, dla którego asocjacje machiny rzeźni z machiną wojny są nazbyt oczywiste. "Zwierzęta cierpią tak jak i my z mocy okrutnego prawa natury, ale cierpią niewyobrażalnie także z naszych rąk" - powiedział Nowosielski. Andrzej S. Kowalski na początku lat dziewięćdziesiątych na jednym z obrazów przedstawiających śmierć konia, trawestując znaną sentencję, napisał: "HOMO ANIMALI HOMO"." (Jan Trzupek, Szkic do portretu artysty, [w:] Andrzej S. Kowalski, Katowice 2013, s. 112-116)
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl