Kitek ze smoczkiem, [Noworodek ze smoczkiem, Kompozycja figuralna nr 526], na odwrociu [Przybory malarskie, Martwa natura nr 526
akwarela, tusz lawowany, ołówek/papier,29,5 x 41,9 cm napisy: p.g.: `52`, p.d.: `A.Wróblewski` WYSTAWIANY: - Gwasze, akwarele, rysunki Andrzeja Wróblewskiego, Warszawa, Gorzów W7Wielkopolski, Olsztyn, Elbląg, Poznań, 2002, poz. 128 LITERATURA: - Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927-1957), red. i koncepcja naukowa: Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała, Warszawa 2014, wyd. Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz Verlag, poz. 348, s. 393 (il.)
Tegoroczna wystawa "Andrzej Wróblewski: Recto / Verso 1948 - 1949, 1956 - 1957" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oswoiła obserwatorów sztuki z faktem, iż artysta dużą wagę przykładał do obu stron zamalowanej przez siebie powierzchni. Prace na papierze, niejednokrotnie przyklejane na tekturowe podłoża, po latach - często w związku z pracami konserwatorskimi - okazywały się pracami dwustronnymi. Dwustronna kompozycja, przedstawiająca z jednej strony śpiące niemowlę, a z drugiej przybory malarskie, namalowana została najprawdopodobniej po 1954 roku, w którym to roku na świat przyszedł pierworodny syn malarza - Andrzej, zwany pieszczotliwe przez rodziców Kitkiem. Połowa lat 50. była szczególnym okresem w twórczości Wróblewskiego. W tym czasie powrócił on do malarstwa figuratywnego, skupiając się na temacie rodziny. Wówczas artysta tworzył prace, z których emanował pogodny nastrój. Niemowlę owinięte błękitem – w odróżnieniu od podstawowej symboliki koloru w twórczości artysty oznaczającej niematerialność, nieistnienie czy śmierć - tu oddaje spokój, ciepło, rodzicielską miłość.
W latach 1945-52 studiował malarstwo na ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950-54 pełnił funkcję asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach. W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w.
WRÓBLEWSKI Andrzej
Urodził się w 1927 r. w Wilnie, był synem profesora prawa i artystki-grafika. W latach 1945 -1952 studiował malarstwo w ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1946 brał udział w wystawach, od roku 1948 zajmował się także publicystyką, głównie z dziedziny sztuki. W latach 1950 - 54 pełnił funkcje asystenta w krakowskiej ASP w pracowniach m.in. prof. Radnickiego i prof. Rudzkiej-Cybisowej. Zmarł 23 marca 1957 na samotnej wycieczce w Tatrach.
W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. Uważany za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX w.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl