BOHDZIEWICZ Anna Beata | FOTODZIENNIK czyli PIOSENKA o KOŃCU ŚWIATA (rocznik jedenasty), zapis prowadzony od 1982 roku

Anna Beata BOHDZIEWICZ (ur. 1950)

FOTODZIENNIK czyli PIOSENKA o KOŃCU ŚWIATA (rocznik jedenasty), zapis prowadzony od 1982 roku

fotografia/papier, 30 x 40 cm
na odwrociu nalepka z opisem pracy i sygnaturą Artystki

Ukończyła studia etnograficzne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1974-80 zawodowo związana z filmem. Pracowała jako asystent i drugi reżyser z W. Borowczykiem, F. Bajonem, A. Trzosem-Rastawieckim, K. Zanussim. Fotografią zajmuje się od 1976 roku.
Od 1982 roku prowadzi nieprzerwanie FOTODZIENNIK, który jest systematycznym zapisem codzienności zarówno tej prywatnej jak i publicznej. Fotodziennik prezentowany był na wielu wystawach w kraju i zagranicą. Ostatnio, w marcu br. jego kolejna wersja (po raz pierwszy z użyciem zdjęć kolorowych) prezentowana była w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie. Anna B. Bohdziewicz jest również autorką koncepcji kilku wystaw z zakresu fotografii prasowej ('Fotografie Gazety Wyborczej"). Ostatnio w Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie prezentowana była duża zbiorowa pokonkursowa wystawa "Warszawa - na dzień przed" której to wystawy Anna B.Bohdziewicz była główną inicjatorką i realizatorką. Zajmuje się także pisaniem o fotografii, niedawno ukazały się jej wywiady z Annie Leibovitz (FOTOTAPETA) i Edwardem Hartwigiem (FORMAT nr 24-25/98). Anna Beata Bohdziewicz jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Polskich Artystów Fotografików w którym pełni obecnie funkcję Przewodniczącej Komisji Artystycznej.

BOHDZIEWICZ Anna Beata

Córka prof. Antoniego Bohdziewicza, reżysera, jednego z twórców łódzkiej "filmówki". Zaczynała od filmu. Po studiach archeologicznych i entograficznych na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom w 1974r.) pracowała w latach 1975-80 jako drugi reżyser m.in.: z K. Kieślowskim, W. Borowczykiem, F. Bajonem, A. Trzosem-Rastawieckim, K. Zanussim. W 1975r. odbyła paromiesięczną podróż po Azji, przez Afganistan, Indie, Nepal. Zdjęcia z Afganistanu złożyły się na jej pierwszą wystawę "Chorsan". W 1981r. jako niezależny fotograf współpracowała z "Solidarnością", a w stanie wojennym z nielegalnym ruchem kulturalnym i prasa podziemną. Od 1982r. prowadzi osobisty zapis naszej rzeczywistości "Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata". Był on wielokrotnie wystawiany w Polsce i za granicą. Autorka dokumentacji fotograficznej "Kapliczki warszawskie", kurator wielu wystaw fotograficznych, pisze o fotografiach i fotografach. Ostatnio pracuje nad cyklem "Antypocztówka z...". Cykl ten obejmuje już takie miasta jak: Warszawa, Berlin, Cannes, Jerozolima, Pekin. Jako "wolny strzelec" współpracuje m.in.: z takimi pismami jak "Konteksty", "Tygodnik Powszechny", "Zeszyty Literackie", "CITY". Mieszka w Warszawie.
Miała wiele wystaw indywidualnych m.in.: 1974 - Pracownia prof. Zofii Demkowskiej, Warszawa; 1978 - Galeria Krytyków, Warszawa; 1983 - Galeria ZPAP, Kraków; 1986 - Galeria Sceny Plastycznej KUL, Lublin; 1990 - Ambasady Polski oraz Instytutu Kultury Polskiej w ponad 60 krajach świata; 1991 - Muzeum Okręgowe Radom, Galeria BWA, Koszalin; 1995 - Galeria "Świat Fotografii", Warszawa, Galeria FF, Łódź.
Ważniejsze wystawy zbiorowe: 1983 - "Znak Krzyża", Warszawa "Ojczyzno moja", Mistrzejowice, Warszawa; 1985 - "Oczekiwanie", "Ursus, The Second International Portfolio of Artists", Budapeszt; 1987 - "Out of Eastern Europe - Private Photography", Boston, Nowy Jork, San Francisco; 1988 - "Polish Experimental Photography from Easten Europe", Portland, Chicago, "Zwischen Elbe und Wolga", Monachium, "Polish Perceptions", Glasgow; 1989 - "Lochy Manhattanu", Łódź, "Zwischen Elbe und Wolga", Berlin Zachodni, "Sztuka jako gest prawny", Koszalin; 1990 - "Fotoberichte aus polen", Monachium.

Na progu wakacji Dom Aukcyjny Desa Unicum włącza się w działania Społecznego Komitetu #wspieramnauczycieli, by okazać solidarność szczególnie dotkniętej niesprawiedliwością i ważnej dla nas wszystkich grupie nauczycielskich rodzin.

16 czerwca organizuje z inicjatywy Andy Rottenberg specjalną aukcję charytatywną, z której dochód przeznaczony będzie na wsparcie wakacyjnego wypoczynku dzieci nauczycielski dotkniętych konsekwencjami strajku. Zebrana kwota zostanie podzielona między nauczycielskie rodziny przez ZNP pod nadzorem Społecznego Komitetu #wspieramnauczycieli, w skład którego wchodzą między innymi Krystyna Starczewska, Adam Strzembosz, Zbigniew Hołdys, Henryka Bochniarz, Paweł Pawlikowski, Andrzej Saramonowicz, Olga Tokarczuk, Maria Janion, Wanda Traczyk-Stawska, Maria Sadowska, Joanna Kos-Krauze.