Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BRADE Antoni de | RYBAK PRZY ŁODZI

Antoni de BRADE (1887 - 1973)

RYBAK PRZY ŁODZI

Olej, płótno naklejone na tekturę;
32,3 x 42 cm
Sygnowany p. d.: A. DE BRADE

Antoni de Brade uczył się na akademii w Warszawie u M. Kotarbińskiego i P. Welońskiego. W 1915 wyjechał na dalsze studia do Petersburga. Przed I wojną św. odbył wędrówkę artystyczną po Chinach, Japonii, Indiach i Afryce. W 1921 powrócił do kraju i zamieszkał w Katowicach, następnie Jaworze, a później Świdnicy, zajmując się pracą twórczą i pedagogiczną. Malował m.in. portrety, akty, martwe natury, kwiaty, pejzaże, ale przede wszystkim obrazy o tematyce marynistycznej. Należał do grupy Zachęta, z którą wystawiał również za granicą. Obrazy prezentował m.in. w warszawskiej TZSP, w Klubie Marynistów w Warszawie, krakowskiej TPSP i na Ogólnopolskiej Wystawie Marynistów w Warszawie. Miał liczne wystawy indywidualne m.in. we Władywostoku (1915), w Muzeum Miejskim w Wałbrzychu (1962), w ZPAP we Wrocławiu (1966).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BRADE Antoni de

Studiował w SSP w Warszawie u M. Kotarbińskiego i P. Wielońskiego (1910-1914) oraz w Akademii Petersburskiej (1915). Przed wojną odbył wędrówkę artystyczną po Chinach, Japonii, Indiach i Afryce. We Władywostoku miał swoją wystawę. Obrazy z tego czasu zaginęły w Kijowie w czasie Rewolucji Październikowej, której był uczestnikiem.W 1921 r. wrócił do Polski i mieszkał w Katowicach. Po wojnie zamieszkał na Dolnym Śląsku - w Jaworze, a następnie Świdnicy, zajmując się pracą twórczą i pedagogiczną. Malował m.in. portrety, akty, martwe natury, kwiaty, pejzaże (np. z Gdańska i Podkarpacia), studia ludzi (m.in. górali i rybaków), ale przede wszystkim obrazy o tematyce marynistycznej. Należał do grupy
"Zachęta", z którą wystawiał, także za granicą. Poza tym obrazy prezentował m.in. w warszawskiej TZSP (1929), w Klubie Marynistów w Warszawie (1935), krakowskiej TPSP (1938) i na Ogólnopolskiej Wystawie Marynistów w Warszawie (1964). Miał liczne wystawy indywidualne m.in. we Władywostoku (1915), w Muzeum Miejskim w Wałbrzychu (1962), w ZPAP we Wrocławiu (1966).
"Pierwszą krajową wystawę miał Antoni Brade w roku 1924. Od tej daty staje się jednym z bardziej znanych i czynnych plastyków polskich. W okresie międzywojennym nazwisko jego znają bywalcy "Zachęty", Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Krakowskiego Pałacu Sztuki, w poznańskim Towarzystwie Sztuk Pięknych [...]. Na przestrzeni półwiecza pracy twórczej uprawiał Antoni Brade różną tematykę i stosował różne techniki malarskie, pozostając wierny naczelnej idei swego malarstwa - jak najszerzej pojętej konwencji realistycznej" (Tadeusz Starostecki, 1966).

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl