Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KAMIEŃSKI Antoni | DUCH - REWOLUCYONISTA. SZKICE Z LAT MINIONYCH 1905 - 1907, 1908

Antoni KAMIEŃSKI (1860 - 1933)

DUCH - REWOLUCYONISTA. SZKICE Z LAT MINIONYCH 1905 - 1907, 1908

Wydawnictwo "Tygodnika Illustrowanego". Zakł. Fotochem. B. Wierzbicki i Ska. Warszawa. Folio, 10 tabl. z ilustracjami w formie wklejek (21,5 x 18 cm). Ilustracje zatytułowane.: Wymarłe miasto, Propaganda, Trybun uliczny, Wiec dzieci, Walki bratobójcze, Szpieg, Brauningi, Bomba, Odwiedziny więźniów, Po 45 latach.

Studiował malarstwo w ASP w Petersburgu od 1881 do 1886, kiedy to powrócił na wieś i zajął się rodzinnym majątkiem, sztuką zaś marginesowo. Utrata majątku spowodowała, że w 1890 przeniósł się do Warszawy i zaczął rysować zarobkowo do czasopism. W 1891 wyjechał do Paryża. Studiował rzeźbę i malarstwo w Académie Julian oraz nadal rysował, zamieszczając swe prace w "Illustration" i "Le Monde Illustré" oraz londyńskim "The Graphic". W 1894 wrócił do Warszawy, gdzie wkrótce nawiązał stałą współpracę z "Tygodnikiem Ilustrowanym". Trwała ona do 1912. W tym czasie wielokrotnie wyjeżdżał do Paryża. Lata I wojny światowej spędził w Szwajcarii (jako poddany rosyjski został zatrzymany na granicy austriackiej, gdy chciał się zaciągnąć do Legionów). Wrócił do Polski w 1919 z armią gen. Józefa Hallera. Przebywał na zmianę w Warszawie, Krakowie i Paryżu. Główną domeną jego twórczości był rysunek tuszem, węglem, gwaszem, kredkami i pastelem. Był wziętym portrecistą - tworzył liczne wizerunki warszawskiego i polsko-paryskiego środowiska artystycznego, teatralnego, literackiego. Wykonywał większe kompozycje alegoryczne i symboliczne. Podejmował też tematy polityczne i społecznie zaangażowane, zainspirowane rewolucją 1905 roku i ideologią socjalistyczną. W nastrojach egzystencjalno-symbolicznych utrzymane są jego studia postaci kobiet i młodych dziewcząt, zebrane w cykl "Samotne dziewczynki" (1902) czy ilustracji do "Baśni" Andersena i nowel Marii Konopnickiej. Pejzażem interesował się mniej. Współpracował, poza "Tygodnikiem Ilustrowanym", z wieloma czasopismami, jak "Kurier Świąteczny", "Sfinks", "Świat", "Wędrowiec", "Wieś Ilustrowana". Po 1900 zaczął uprawiać akwafortę, niejednokrotnie przenosząc na matryce graficzne wcześniejsze kompozycje rysunkowe. Ilustrował również własne utwory literackie. Wystawiał od 1895, głównie w Warszawie i Paryżu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KAMIEŃSKI Antoni

Urodził się w 1860 roku w Wilnie, zmarł w 1933 roku w Warszawie. W 1881 roku rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w klasie B.P. Willewaldego. W 1891 roku udał się do Paryża gdzie przez dwa lata studiował w Akadémie Julian w klasie A. Mercié oraz uczył sdię malarstwa pod kierunkiem W. Bouguereau, B. Constanta , J.-P. Laurensa i G. Ferriera. Dla czasopism wykonywał na zamówienie rysunki o tematyce rosyjskiej (m.in. "Illustration", "Monde Illustré", "The Grafic". Od 1894 roku współpracował z "Tygodnikiem Ilustrowanym", w którym reprodukował większość swoich prac. W latach 1894-1905 do aslbumu polskich znakomitości wykonywał liczne podobizny. Zajmował siłównie rysunkiem. Wykonywa też kompozycje większego formatu. (m.in. "Artyści (Na wyżynach) 1893;"Niedokończone dzieło" 1894, "Trozpacz" 1900. Był również grafikiem posługującym się akwafortą. , suchą igłą i litografią. Tworzył kompozycje na kanwie utworów literackich, zajmował się także krytyką artystyczną.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl