Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOZAKIEWICZ Antoni | Dziewczynka z gniazdkiem, ok. 1885 r.

Antoni KOZAKIEWICZ (1841-1929)

Dziewczynka z gniazdkiem, ok. 1885 r.

olej, deska mahoniowa, 45 × 35 cm
sygn. p. d.: Antoni Kozakiewicz/Monachium
na odwrocie stempel: ALenck/MÜNCHEN

oraz nalepki: - z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z opisem pracy, -nalepka wystawowa z wystawy Pejzaż w malarstwie polskim od poł. XIX do poł. XX wieku, maj-wrzesień 2011 z oraz z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z opisem obrazu
Wystawiany:
- Pejzaż w malarstwie polskim od poł. XIX do poł. XX wieku, maj-wrzesień 2011, zorganizowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w Muzeum Romantyzmu w Opinogorze, maj-wrzesień 2011
- Malarstwo polskie XIX i XX wieku z kolekcji prywatnych, Muzeum im. Oskara Kolberga
w Przysusze, Oddziale Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, 29.07-25.09.2007
Reprodukowany:
Malarstwo polskie XIX i XX wieku z kolekcji prywatnych, Przysucha 2007, [kat. wystawy w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddziale Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, 29.07-25.09.2007], s. 13.

Wieloletni depozyt w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (do 2019 r.)


Oferowany w katalogu obraz stanowi kwintesencję credo artystycznego Antoniego Kozakiewicza. Implikuje umiejętność głębokiego odczuwania natury przez artystę, który swoje wrażenia następnie drobiazgowo przelewał na płótno, oraz skierowanie zainteresowania w poszukiwaniu malarskich tematów w stronę mieszkańców wsi i ich prostolinijnego życia w bliskości z przyrodą. W dużej mierze wynikało to z charakteru artysty. W tekście poświęconym osobie Kozakiewicza, malarka Michalina Janoszanka wspominała: „Malował obrazy, których treść ujmował pogodnie, jako że sam był słoneczny sercem. (...) Był to człowiek naturalny - prostolinijny, zupełnie zwyczajnie żyjący w codzienności, bez żadnych sztucznych nastrojów i niby to artystycznych fanaberii. (...) Miłośnik natury, zrozumieniem piękna zamkniętego w całym wszechświecie, wielbił Stwórcę” (M. Janoszanka, Antoni Kozakiewicz, „Tęcza” 1938, nr 19, s. 7). W twórczości artysty krytycy dostrzegali też silną inspirację dziełami Austriaka Ferdinanda Georga Waldmüllera, głównego reprezentanta biedermeierowskiego malarstwa rodzajowego: „Na ukształtowanie się ostateczne Kozakiewicza oddziałały jednak nie tyle nauki akademickie, ile studja nad sztuką zmarłego niedawno Waldmüllera, zwłaszcza nad jego obrazami z życia ludu, budzącymi podówczas gorący zachwyt. Zachwyt ten tłumaczy się łatwo, Waldmüller był bowiem prekursorem owego malarstwa rodzajowego o tematach ludowych, o drobiazgowem „holenderskim” wykończeniu i sporej dozie realizmu, które wkrótce osiągnąć miało w Niemczech tak ogromne powodzenia, a które silnie oddziałało na ukształtowanie się i naszej również szkoły realistycznej.” (W. H., Ś. p. Antoni Kozakiewicz, „Tygodnik Illustrowany” 1929, nr 3, s. 55.). Oferowany na aukcji obraz wywołuje przyjemny odbiór u widza. Scena rozgrywa się w ogrodzie, w którym prężą się namalowane z botaniczną dokładnością długie łodygi malw i słoneczników. Na drugim planie widać porzucone grabie i konewkę, której szczegółowemu opracowaniu artysta poświęcił dużo uwagi, dając warsztatowy popis w umiejętnym odwzorowaniu świetlnych refleksów na metalicznej powierzchni. Bohaterką kompozycji jest bosa dziewczynka, która przerwawszy pracę z zaciekawieniem przygląda się znalezisku w postaci ptasiego gniazda. Obraz został namalowany podczas pobytu Kozakiewicza w Monachium, nazywanym podówczas „Atenami nadizarskimi”, gdzie spędził lata 1871-1900. Tam też spotkał się z przychylnym odbiorem swych prac wśród społeczeństwa: „jego niewielkie, drobiazgowo wykończone obrazy rodzajowe lub, rzadziej, rodzajowo-historyczne, należały do najbardziej poszukiwanych i najchętniej kupowanych”. (W. H., Ś. P. Antoni Kozakiewicz, „Tygodnik Illustrowany” 1929, nr 3, s. 55.).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOZAKIEWICZ Antoni
Studiował w latach 1857 - 1866 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego. Od 1868 r. kształcił się w Akademii wiedeńskiej. W latach 1871 - 1900 mieszkał w Monachium, a po powrocie do kraju w Warszawie i w Szczawnicy. Malował realistyczne sceny rodzajowe,portrety, pejzaże, obrazy o treściach historycznych, motywy z powstania styczniowego- w którym brał udział. Odznaczony medalami na wystawach, m.in. w Wiedniu, Monachium i Berlinie.Bardzo popularny w Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych i Anglii. Po 1900 r. artysta często malował repliki swoich wcześniejszych prac.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej opłatę aukcyjną oraz opłaty dodatkowe wynikające z oznaczeń katalogowych obiektu. Opłata aukcyjna stanowi część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - zostanie doliczona opłata wynikająca z tzw. droit de suite.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl