olej, płótno dublowane, 85 x 120 cm sygn. p. d.: A. Kozakiewicz
Kozakiewicz studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1857-66), a następnie w Akademii Wiedeńskiej (1868-71), od 1871 do 1900 przebywał w Monachium. Tu powstało wiele jego obrazów, które cieszyły się dużym powodzeniem i były sprzedawane do Anglii, USA, Austrii i Francji. Malował sceny historyczne, ale największe uznanie zdobył jako malarz scen rodzajowych. Prezentowany obraz powstał w końcu lat siedemdziesiątych lub na początku osiemdziesiątych, być może pod wpływem własnych przeżyć, albowiem w trakcie pobytu w Monachium Kozakiewicz, podobnie jak wielu innych malarzy (np. M. Gierymski), często posługiwał się fotografią, jako swoistym "szkicownikiem " malarskim. O obrazie wspomina Jolanta Polanowska w biogramie artysty zamieszczonym w "Słowniku artystów polskich" (t. IV, Ossolineum 1986, s. 215/216) - "Kozakiewicz malował osadzone w pejzażu obrazki z życia polskich chłopów, górali i Cyganów oraz mniej liczne sceny i typy miejskie - "Ślepy grajek" (medal na wystawie powszechnej w Wiedniu 1873), "Dudziarz", "Kataryniarz" (dyplom honorowy w Monachium 1876), "Gęsiarka" (medal w Londynie), "Obóz cygański", (...) "Fotograf w oblężeniu" i inne". Oferowany obraz oprócz waloru humorystycznego prezentuje sprawność artysty w oddaniu typów chłopskich dzieci, wiejskiej psiny, a także kunszt malowania natury i słonecznego światła.
KOZAKIEWICZ Antoni
Studiował w latach 1857 - 1866 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego. Od 1868 r. kształcił się w Akademii wiedeńskiej. W latach 1871 - 1900 mieszkał w Monachium, a po powrocie do kraju w Warszawie i w Szczawnicy. Malował realistyczne sceny rodzajowe,portrety, pejzaże, obrazy o treściach historycznych, motywy z powstania styczniowego- w którym brał udział. Odznaczony medalami na wystawach, m.in. w Wiedniu, Monachium i Berlinie.Bardzo popularny w Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych i Anglii. Po 1900 r. artysta często malował repliki swoich wcześniejszych prac.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl