Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOZAKIEWICZ Antoni | Scena historyczna - Zabieranie Polaka na 25 lat służby w armii carskiej

Antoni KOZAKIEWICZ (1841-1929)

Scena historyczna - Zabieranie Polaka na 25 lat służby w armii carskiej

olej, płótno; 71 x 100 cm;
sygn. l. d.: AKozakiewicz (inicjał wiązany pierwszych liter).

Antoni Kozakiewicz - malarz realista; w latach 1857-1856 studiował w krakowskiej Szkole Rysunku i Malarstwa (od 1900 - Akademii Sztuk Pięknych), następnie kontynuował edukację w Wiedniu. Dzięki otrzymanemu stypendium przeniósł się do Monachium, gdzie spędził kolejnych 30 lat swego życia, a jego malarstwo zyskało popularność. Następnie, po pięcioletnim pobycie w Warszawie, osiadł w Szczawnicy. Zajmował się malarstwem realistycznym. W swoich obrazach przedstawiał głównie sceny historyczne i rodzajowe. W kontekście oferowanego płótna, najważniejszym jednak faktem z biografii artysty jest to, że był uczestnikiem powstania styczniowego i dostał się do niewoli carskiej.
Oferowane płótno przedstawia niezwykle dramatyczną scenę o silnej wymowie patriotycznej. Oto żołnierze carscy zabierają młodego Polaka na dwudziestopięcioletnią służbę w armii rosyjskiej. Mamy tu obraz świadków tragicznego wydarzenia, reprezentujących kilka pokoleń: na łożu spoczywa starzec, zapewne ojciec dojrzałego mężczyzny z ranną ręką - najprawdopodobniej powstańca styczniowego, obok niego żona w czerni - żałobie narodowej, przy niej wznosząca modły stara kobieta, małe dzieci przyglądające się wydarzeniu to następne pokolenie, które będzie świadkami odrodzenia Niepodległej. W głębi wnętrza rozgrywa się główne wydarzenie sceny: w otwartych drzwiach stoją już żołnierze rosyjscy, czekają na tego, który nie wróci szybko z powrotem.
Carska ustawa, obowiązująca od 1705 roku określała zasady poboru do wojska. Zasady powołania zależały od potrzeb, początkowo była to jedna osoba z 10 czy 20 zagród. Na miejsce, żołnierza zabitego, należało oddelegować kolejna osobę z tego samego obszaru. Służbę wojskową z dożywotniej na 25-cio letnią zamieniono w 1793 roku. Po upadku powstania kościuszkowskiego i po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku, Polaków zamieszkujących zabór rosyjski obowiązywały te same przepisy, co Rosjan. Chwilowe wstrzymanie poborów do wojska carskiego wynikało jedynie z utworzenia Księstwa Warszawskiego. Polacy nie zaprzestali walki o niepodległość - 29 listopada 1930 roku wybuchło Powstanie Listopadowe. Po jego klęsce, zaczęły się regularne pobory do wojsk carskich zwane branką, by zapobiec niepodległościowym zrywom. Początkowo regułą był losowy wybór poborowych. Ostatecznie jednak, w wypadku branki przed powstaniem styczniowym, powstała lista, według której powoływano żołnierzy, tak by osłabić narodowy zryw.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOZAKIEWICZ Antoni
Studiował w latach 1857 - 1866 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego. Od 1868 r. kształcił się w Akademii wiedeńskiej. W latach 1871 - 1900 mieszkał w Monachium, a po powrocie do kraju w Warszawie i w Szczawnicy. Malował realistyczne sceny rodzajowe,portrety, pejzaże, obrazy o treściach historycznych, motywy z powstania styczniowego- w którym brał udział. Odznaczony medalami na wystawach, m.in. w Wiedniu, Monachium i Berlinie.Bardzo popularny w Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych i Anglii. Po 1900 r. artysta często malował repliki swoich wcześniejszych prac.
Informacje dla kupujących:

Prezentujemy Państwu kolejną wakacyjną ofertę Domu Aukcyjnego Rempex – wystawę wybitnych dzieł sztuki i antyków „Silent Selling”.

Wystawa tych prac trwać będzie w dniach: 12 lipca – 24 sierpnia 2019 r. w siedzibie DA Rempex, przy ul. Karowej 31 w Warszawie.


W katalogu wystawy wartość przedstawionych obiektów prezentujemy w formie estymacji.

W trakcie ekspozycji zbierane będą oferty na zakup poszczególnych prac.

Oferty będą przedstawiane właścicielom obiektów, a ich sprzedaż nastąpi po ewentualnej akceptacji proponowanych cen przez właścicieli.

Istnieje możliwość – po uzyskaniu zgody właściciela – wcześniejszej sprzedaży obiektu (podczas trwania wystawy).


Przypominamy, że zgodnie z generalnie obowiązującą w Domu Aukcyjnym Rempex zasadą, do zaoferowanych cen będzie doliczana opłata organizacyjna w wysokości 18%.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl