olej na płótnie, 58 x 91 cm, sygnowany p.d. (wydrapane w farbie) "A. Kozakiewicz", na odwrocie (na blejtramie) okrągła pieczątka z napisem: "Zentrallstelle für Denkmäler / im Bundesamt [...]" Dołączona opinia M. Piotra Michałowskiego (Poznań, 12.02.2004 r.)
Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego (1857-66) i w Akademii wiedeńskiej (1868-71). Do 1900 r. miał pracownię w Monachium. Obrazy z powodzeniem sprzedawał w Niemczech oraz do Anglii, Austrii, Francji i Stanów Zjednoczonych, a jego pracownię odwiedzał książę regent bawarski Luitpold. W 1905 r., po paroletnim pobycie w Warszawie, zamieszkał w Szczawnicy. Często wystawiał w kraju i za granicą. Malował pejzaże, w tym z architekturą, obrazy historyczne, religijne i rodzajowe o charakterze folklorystycznym oraz portrety. Jednym z tematów jego malarstwa historycznego były kompozycje odnoszące się do powstania styczniowego, w którym artysta brał udział i potem był więziony. Takie obrazy to m.in.: Nie dbam jaka spadnie kara (Do sądu) z 1895 r. (w Muzeum Narodowym w Krakowie), Niespodziewani, Wizyta moskiewska, Pożegnanie. W niektórych z nich widoczny był wpływ twórczości A. Grottgera. Około 1879 r. namalował Zabawę w kaźni (więzieniu) - obraz, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności, a krytycy domyślali się w nim wątków autobiograficznych. W 1879 r. obraz kupiło warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Być może nasz obraz jest wersją tego ostatniego.
KOZAKIEWICZ Antoni
Studiował w latach 1857 - 1866 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i F. Szynalewskiego. Od 1868 r. kształcił się w Akademii wiedeńskiej. W latach 1871 - 1900 mieszkał w Monachium, a po powrocie do kraju w Warszawie i w Szczawnicy. Malował realistyczne sceny rodzajowe,portrety, pejzaże, obrazy o treściach historycznych, motywy z powstania styczniowego- w którym brał udział. Odznaczony medalami na wystawach, m.in. w Wiedniu, Monachium i Berlinie.Bardzo popularny w Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych i Anglii. Po 1900 r. artysta często malował repliki swoich wcześniejszych prac.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl