Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KURZAWA Antoni | MASKA ADAMA MICKIEWICZA, po 1895 r.

Antoni KURZAWA (1842 Turza k. Gorlic - 1898 Kraków)

MASKA ADAMA MICKIEWICZA, po 1895 r.

Odlew z brązu; długość 18,5 cm
Sygnatura ryta na wewnętrznej stronie: A. Kurzawa|
Br. Łopieńscy

Antoni Kurzawa uczył się rzeźby u Parysa Filippiego w Krakowie przed 1863 r., a następnie w latach 1864-1869 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Henryka Kossowskiego. W 1867 i 1868 kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu u Franza Bauera, oraz w Monachium (1870 r.). W latach 1876-77 przebywał w Paryżu, gdzie uczył się w pracowni Henri Chapu. Od 1879 mieszkał w Warszawie i uczył się u Kazimierza Ostrowskiego, a od ok. 1887 r. współpracował z firmą odlewniczą Juliana Frageta. Na jego twórczość składają się kompozycje rodzajowe, alegoryczno- symboliczne, religijne, portrety rzeźbiarskie i nagrobki.
W 1889 r. Kurzawa brał udział w konkursie rzeźbiarskim TZSP, przedstawiając "Mickiewicza budzącego geniusza poezji" w gipsie; otrzymał trzecią nagrodę, co przyjął jako dotkliwą porażkę i 25. I. 1890 r. publicznie rozbił dzieło na wystawie pokonkursowej (jedynie głowa pozostała nienaruszona). Posąg został zrekonstruowany w tym samym roku przez T. Skoniecznego i wystawiono go na wystawie w Salonie Artystycznym w Warszawie, a sam Kurzawa zrobił replikę 1/4 wysokości, która miała być odlana w srebrze i brązie. W 1895 został wykonany przez firmę Braci Łopieńskich w Warszawie odlew w brązie (obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie).
Prezentowana maska została odlana w firmie Braci Łopieńskich.
Zakład Braci Łopieńskich jest najbardziej znaną i najlepszą polską firmą brązowniczą. Swoją markę firma zawdzięczała wysokiej jakości technicznej i artystycznej wyrobów oraz ogromnej staranności ich wykończenia. Została założona w 1884 r. i istniała aż do wybuchu II wojny światowej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl